Тојота ќе го прикаже новиот спортски GR Yaris на почетокот на 2020

Новиот спортски автомобил на Тојота светлоста на денот ќе ја види во јануари на Салонот на автомобили во Токио.

Новиот GR Yaris е наследник на претходниот модел Yaris GRMN кој беше произведен во мал број на примероци.

Тојота во наследникот ги има вметнато сите согледувања и искуства поминати со GRMN и со тоа се надева дека ќе прикаже модел кој ќе биде технолошки напреден и ќе биде пример  на рели-шампионатите. Gazoo Racing е називот под кој Тојота се натпреварува во светскиот рели-шампионат.

По минатогодишното претставување на легендарната Supra се очекува GR Yaris да биде вториот потполно спортски автомобил кој ќе биде понуден на љубителите на спортски автомобили произведени од Тојота.

Според менаџментот, учеството во рели-трките овозможува создавање и на подобри патнички автомобили.

Спецификацијата на новиот GR Yaris сè уште не е позната и со нетрпение се очекува од сите љубители на автомобилизмот.

Претходна Alex Christensen & The Berlin Orchestra – Children
Следна Треба ли да се инвестира во уред за прочистување на воздухот во нашите домови?

Награден напис

Mercedes-Benz Sprinter трансформиран во луксузна канцеларија

Познатата тјунинг куќа Klassen го претвори Mercedes-Benz Sprinter во луксузна мобилна канцеларија која е опремена …

Маестралниот Верстапен славеше во Мајами

Холандскиот возач Макс Верстапен славеше на Големата награда на Мајами во петтата трка од сезоната …

Don`t copy text!