Тојота произведе автономна Супра која може самостојно да дрифта

Тојота, во соработка со Универзитетот Стенфорд, разви автономна верзија на моделот Супра што може самостојно да дрифта.

Прототипот е посебен по тоа што всушност е автономен автомобил кој може да дрифта целосно сам. Тој е дизајниран да и помогне на Тојота да развие софистицирани алгоритми за контрола што ги зголемуваат возачките способности кај луѓето и ја подобруваат нивната безбедност.

На овој проект работат заеднички, Институтот за истражување Тојота (ТРИ) и Лабораторијата за динамички лаборатории на Универзитетот Стенфорд. ТРИ посочува дека повеќето сообраќајни несреќи се случуваат во секојдневни ситуации, во други ситуации возачите можеби ќе треба да направат маневри што ќе го приближат возилото до границите или понекогаш над границите на маневрирање.

Автомобил што може да се лизне на контролиран начин со мала или никаква човечка интервенција, може да му помогне на возачот кога „треба да изврши маневри што се над неговите можности“ за да избегне судар. Во овој случај, системот би контролирал лизгање што се случило поради ненадеен обид да се избегнат или лошите услови на патот.

Кога ќе стане достапна, технологијата ќе биде уште еден исклучително корисен систем за помош на возачот.

Тојота вели дека има намера да ја сподели безбедносната технологија со сите за да го искористи максимално на патот.

Претходна Позитивните ефекти на куркумата врз здравјето
Следна По 14 години, италијанската Серија А беше прогласена за најдобра фудбалска лига во светот

Награден напис

Римац Невера постави нов брзински рекорд за возење во рикверц!

Откако последователно соборуваше светски рекорди, Римац Невера сега почна да се менува. Хиперавтомобилот Rimac Nevera, …

Првите снимки на универзумот од европскиот вселенски телескоп Еуклид

Европскиот вселенски телескоп Еуклид денеска ги објави своите први снимки, откривајќи блескава маглина во облик …

Don`t copy text!