Топ седум автомобили побрзи од Формула 1

 
Болидот на Формула 1 е секако најбрзото возило кога се во прашање тркачки патеки. Како моментален рекорд на патека, се води брзината од 380 km/h.
Сепак, постојат автомобили што можат да ја надминат моменталната забележена брзина од патеките.
Ова е топ седум листа на автомобили што се побрзи од Формула 1 болид.
          7. McLaren F1 – 386 km/h.

6. Bugatti Veyron – 408 km/h.

5.  SSC Ultimate Aero – 412 km/h.

4. Bugatti Chiron – 420 km/h.

3. Bugatti Veyron Super Sport – 431 km/h.

2. Hennessey Venom GT – 435 km/h.

1. Koenigsegg Agera RS – 447 km/h.

 

Претходна Valkyrie Project ќе биде најголемата јахта на светот
Следна Ami One – концепт на градски автомобил од иднината

Награден напис

Mercedes-Benz Sprinter трансформиран во луксузна канцеларија

Познатата тјунинг куќа Klassen го претвори Mercedes-Benz Sprinter во луксузна мобилна канцеларија која е опремена …

Маестралниот Верстапен славеше во Мајами

Холандскиот возач Макс Верстапен славеше на Големата награда на Мајами во петтата трка од сезоната …

Don`t copy text!