Тејлор Свифт е првата во историјата која ги зазема сите 10 места на американската топ листа

Тејлор Свифт стана првата музичарка во историјата која ги освоила сите топ 10 места на американската листа за синглови.

Таа го помина Дрејк, кој го држеше претходниот рекорд од девет топ 10 синглови во септември 2021 година. Пред него, Битлси имаа осум топ 10 синглови во 1964 година.

Доминацијата на Свифт на топ листите може да се припише на нејзиниот последен албум, Midnights, кој стана најбрзо продаваното издание во 2022 година.

32-годишната девојка го зазема првото место со синглот Анти-Херо, чиј рефрен „Тоа сум јас. Чао! Јас сум проблемот, тоа сум јас“, брзо стана тренд на Тик Ток.

Остатокот од топ 10 вклучува песни како Lavender Haze, Maroon, Snow On The Beach, Bejeweled и Karma.

Сите 13 песни на табелата за стандардно издание на Midnights во топ 15, а низата е прекината само од Unholy на Сем Смит на 11 и Bad Habits на Стив Лејси на 12.

Седум бонус песни од луксузното издание на Midnights „3am edition“ се појавуваат помеѓу позициите 20 и 45.

Свифт ги изненади обожавателите кога го објави новиот албум во завршните моменти на MTV VMA наградите за 2022 година во Њу Џерси во август.

Таа го опиша албумот како приказна за „13 непроспиени ноќи расфрлани низ мојот живот“ и „патување низ ужасите и слатките соништа“.

На него, ѕвездата се враќа во поп-палетата на неговите албуми пред пандемијата, по домашните инди-фолк „Евермор“ и „Фолклор“, обајцата објавени во 2020 година.

Но, пригушените звуци на тие песни сè уште се присутни, а нејзините приказни за доцна навечер се насликани со повеќе пригушени тонови отколку хитови како Shake It Off и Lover.

Дел од својот успех го должи на паметната маркетинг кампања, поради која албумот беше објавен во повеќе колекционерски формати – вклучувајќи четири винилни изданија кои заедно сочинуваат часовник.

The Midnights дебитираа на првото место на американската топ листа на албуми, продавајќи 1,4 милиони копии – со повеќе од еден милион на ЦД и винил, речиси нечуен број во ерата на стриминг.

Албумот на сличен начин се најде на врвот на топ листите во Обединетото Кралство со продажба од 204.000, што го прави првиот албум што ја проби бариерата од 200.000 продажба од 30-те на Адел пред нешто помалку од една година.

Изненадувачки, бројката ја претставува најголемата продажба во првата недела од кариерата на Свифт во Обединетото Кралство. Нејзиното претходно најдобро беше за албумот 1989, кој беше продаден во 90.300 примероци во 2014 година.

Сепак, таа не може да ја повтори својата доминација во одбројувањето на американските синглови – поради правилата на топ листите во ОК што дозволуваат само три песни од изведувач да се појавуваат во Топ 100 истовремено.

Без тоа ограничување, Свифт ќе имаше осум од најдобрите 10 синглови оваа недела. Наместо тоа, тој мора да се задоволи со број еден (Анти-херој), три (Магла од лаванда) и четири (Снег на плажа).

Минатонеделниот број еден, Sam Smith’s Unholy, останува на второто место, негирајќи ѝ на Свифт јасно место на врвот на топ листите.

Магазинот Билборд соопшти дека последниот албум и помогнал да собори неколку рекорди.

Таа сега може да се пофали со најмногу Топ 10 хитови од една жена во историјата на топ листите, со вкупно 40 што ги надмина 38-те на Мадона. Меѓу сите музичари, таа го следи само Дрејк, кој има 59 Топ 10.

Midnights е исто така првиот албум во историјата со 10 топ 10 синглови.

Свифт, исто така, собори рекорди за најмногу преноси на албум во еден ден на Spotify, Apple и Amazon Music.

Во Обединетото Кралство, Midnights продаде 62.000 примероци само на винил – најголемата неделна продажба за кој било винил албум во 21 век.

Претходна Илон Маск воведува месечна претплата од 8 долари за синиот беџ на Твитер
Следна Дали пиете кафе без шеќер или сакате горчливи вкусови?

Награден напис

Carlex претстави одличен рестомод проект заснован на BMW Серија 6

Полската компанија Carlex Design ќе понуди обновено и изменето издание на еден од најубавите модели …

Како Роналдо ги решава проблемите

Португалскиот фудбалер Кристијано Роналдо реши да направи нов деловен потфат купувајќи ја медиумската компанија Кофина …

Don`t copy text!