Тест на издржливост на сопирачките на Bugatti Chiron

Бугати ги произведе првите сопирачкии од титаниум изработени на 3Д принтер и со тоа ги заменија досегашните од кован алуминиум.
Bugatti Chiron е еден од наjскапите и најбогато опремените автомобили во светот и на тоа може да се додаде и најголемата и најјаката автомобилска сопирачка некогаш вградена во сериски автомобил. Во досегашните модели се користеше сопирачка од кован алуминиум која тежи 4,9 килограми. Новата која е од титаниум тежи само 2,9 килограми.
За производство на новата сопирачка потребни се 45 часа, а за изработката Д принтерот нанесува дури 2313 слоја на титаниумов прав.
За автомобил кој постигнува брзини и до 420 km/h сопирачката мора да помине низ серија на најстроги тестови. Тестирањето се врши во центарот за производство на посебни делови на Фолксваген, каде што сопирачките се изложуваат на екстремни оптоварувања.
На видеото може да го погледете целокупниот процес на тестирање.
https://youtu.be/hPkY8nBWxoU

Претходна Castagna Milano развива своја верзија на Audi A8 Avant Allroad
Следна Lenovo Z5s и официјално со Snapdragon 710 процесор и тројна задна камера

Награден напис

Mercedes-Benz Sprinter трансформиран во луксузна канцеларија

Познатата тјунинг куќа Klassen го претвори Mercedes-Benz Sprinter во луксузна мобилна канцеларија која е опремена …

Маестралниот Верстапен славеше во Мајами

Холандскиот возач Макс Верстапен славеше на Големата награда на Мајами во петтата трка од сезоната …

Don`t copy text!