Тесла Модел 3 е најпродаваниот електричен автомобил на сите времиња

Модел 3 и службено стана најпродаваниот електричен автомобил на сите времиња. Посебна улога тука имаше месец септември, кога се продадоа дури 22.250 модели. По огромната нарачка, кога повеќе од 400.000 луѓе го нарачаа својот примерок, продажбата полека растеше. Во jуни беа продадени околу 6000 примероци, за потоа бројката експоненцијално да порасне до сегашните цифри.
Причината за експлозија во продажните резултати е фактот дека Тесла очигледно успеа да го реши проблемот во масовното производство, така што за испорака се чека многу пократко време.
До сега се испорачани над 80.000 примероци, а до крајот на годината се очекува таа бројка до стигне до 100.000.

Претходна Huawei го надмина најновиот iPhone на тестот за камера
Следна Вселенската сонда New Horizons со нова одредница

Награден напис

Mercedes-Benz Sprinter трансформиран во луксузна канцеларија

Познатата тјунинг куќа Klassen го претвори Mercedes-Benz Sprinter во луксузна мобилна канцеларија која е опремена …

Маестралниот Верстапен славеше во Мајами

Холандскиот возач Макс Верстапен славеше на Големата награда на Мајами во петтата трка од сезоната …

Don`t copy text!