Тесла во иднина ќе користи батерии за брзо полнење на Панасоник

Панасоник веќе започна со подобрување на производствените линии во Gigafactory 1 на Тесла за производство на нови и подобрени ќелии на батериите. Според информациите од неодамнешното предавање на меѓународниот симпозиум Stanford StorageX, новите батерии на Панасоник не само што нудат поголема густина на енергија, туку имаат и подобрени перформанси за брзо полнење.

Ова значи дека идните возила на Тесла ќе се полнат побрзо, но сè уште немаме индикации колку побрзо. Батериите исто така треба да ги направат автомобилите на Тесла поефикасни и треба да го зголемат опсегот на возила. Селина Миколајчак, потпретседателка за технологија на батерии во Panasonic Energy за Северна Америка, зборуваше на настанот во средината на октомври. Пред да се приклучи на Панасоник, таа беше експерт за батерии во Тесла многу години.

Веќе знаевме дека Панасоник на крајот ќе започне да произведува 460 батерии за Тесла. Сепак, започна трансформацијата на производните линии во Gigafactory за производство на нови и подобри ќелии на батерии за производителот на електрични автомобили. Сето ова се совпаѓа со најавата на производителите на батерии за дополнителни 100 милиони долари инвестиции поврзани со Тесла Gigafactory во Спаркс, Невада.

Говорејќи на настан во октомври, Миколајчак рече дека Панасоник ќе ја зголеми енергетската густина на ќелиите на батеријата за 5 проценти. Таа исто така рече дека вкупното производство ќе се зголеми за 10 проценти. Веројатно најубедлива е нејзината изјава дека овие ќелии ќе понудат „одлични перформанси за брзо полнење“.

Иако Панасоник веќе е во процес на трансформација на линиите за производство на батерии во Gigafactory 1, немаме рани индикации кога овие нови батерии ќе започнат да влегуваат во возилата на Тесла. Сепак, ова веќе може да се случи или ќе се случи во блиска иднина. Батериите произведени во Gigafactory моментално се користат за Тесла Model 3 и Model Y.

Претходна Zagato го испорача првиот Iso Rivolta GTZ: V8 мотор и 660 коњски сили
Следна Новиот, целосно транспарентен Xiaomi Mi TV LUX носи уникатно искуство за гледање видео

Награден напис

Археолозите ја пронајдоа досега најстрашната гробница во Египет

Археолозите неодамна јужно од Каиро открија гробница стара 2.500 години, исполнета со бројни магични изреки …

Carlex претстави одличен рестомод проект заснован на BMW Серија 6

Полската компанија Carlex Design ќе понуди обновено и изменето издание на еден од најубавите модели …

Don`t copy text!