Таблети за контрацепција за мажи?

Антибеби таблета, создадена во 60-тите години на минатиот век, е наменета за жени. За мажите, кондомите и вазектомијата се единствените опции за контрацепција, односно спречување на несакана бременост.

Тоа сега полека се менува: американските научници за прв пат успеаја да развијат ефективни таблети за контрацепција за мажи.

Контрацептивните таблети за жени содржат комбинација од хормоните естроген и прогестерон, што ја спречува овулацијата, а со тоа и бременоста. Методот е ефикасен, но има несакани ефекти, пренесуваат медиумите.

За време на работата на контрацептивните пилули за мажи, научниците прво се фокусирале и на хормоналниот метод, обидувајќи се да го запрат производството на тестостерон. Сепак, овој процес имаше значителни несакани ефекти и предизвика депресија, зголемување на телесната тежина и зголемен ризик од кардиоваскуларни болести.

Затоа, се верува дека таблетите кои не делуваат хормонски можат да бидат поефикасни и побезбедни.

Витаминот А е првенствено одговорен за таканаречената сперматогенеза, односно процесот на создавање сперматозоиди. Иновативен метод на контрацепција би влијаел на протеините одговорни за создавање на машки полови клетки.

Тестот на глувци покажал дека по четири недели орално консумирање на новата состојка YCT529, бројот на сперматозоиди е намален, што е дури 99 отсто ефективно во спречување на бременост.

Процесот не е траен, па четири до шест недели по прекинот на апчињата, плодноста се враќа. Не беа пријавени никакви несакани ефекти, рече учесникот во студијата Абдула Ал Номан од Универзитетот во Минесота.

Сега научниците сакаат да ги претстават овие нови наоди на Американското хемиско здружение, со цел да почнат да ги тестираат на мажи на крајот на оваа година.

Професорката Гунда Георг, која учествуваше во проектот, верува дека во следните пет години на пазарот би можело да се најде пилула против бебиња за мажи. „Нема гаранција дека се ќе биде успешно, но би бил изненаден доколку таблетата не делува и кај луѓето – рече Георг.

Само клиничките испитувања на луѓе ќе покажат дали новата пилула ќе биде безбедна и ефикасна. Протеинот на кој делува пилулата не е одговорен само за развојот на сперматозоидите, туку и за клетките во телото воопшто.

Професорот Георг исто така смета дека безбедноста регистрирана кај животните не е доказ за безбедноста кај луѓето. Таа посочи дека затоа се вршат дополнителни испитувања на други активни состојки.

Целта е да се најде метод за развој на ефикасни и безбедни контрацептивни таблети за мажи.

Претходна Норвешки фјордови: освежување за долгите летни денови
Следна Само една лажица од овој сок го регулира шеќерот, помага при гихт и артритис и ја стимулира циркулацијата

Награден напис

Apple патентираше нова верзија на iPod

Apple неодамна поднесе барање за патент за уред многу сличен на iPod. Уредот е наменет …

Force Citiline е индиски теренец со 10 седишта

Форс Моторс е индиски производител на автомобили основан во 1958 година под името Bajaj Tempo …

Забрането е копирање на текст!