Сè уште ги копирате овие работи од порно филмови? Нашиот совет е – веднаш престанете

Сите се секогаш подготвени за секс, сите секогаш достигнуваат кулминација, и е бучно, изобилно, верижно, сите сакаат анален, никој нема проблеми со ерекција или хидратација … Дали се работи за некои сексуални суперхерои? Не, тие се порно актери.

Знаеме дека филмовите се базираат на живот, но исто така знаеме дека сакаат да избегаат во светот на имагинацијата. Можеби ве интересира „Војна на Ѕвездите“, но знаете дека Џедаите навистина не постојат, нели? Слично е и со порно филмовите. Тие можат да ве забавуваат, инспирираат и возбудат – така може да престанете да гледате на половина и да се свртите кон вашата партнеркае или да го гледате филмот до крај за да видите дали на крајот ќе го преземе – но не верувајте во сè што ќе видите таму. И не обидувајте сето тоа дома да го примените. И особено, не споредувајте го изгледот на вашите адути со изгледот на адутите на порно актери и актерки.

Факт е дека порно филмот е претежно направен за да биде машка фантазија. Камерата снима од машка перспектива. Сексот во реалниот живот е сосема поинаков. Кој сака да учи од порно или да имитира што се случува во нив, веројатно ќе биде на погрешен пат, особено кога станува збор за задоволството на мажите од жените.

Каде исчезна предиграта?

Во хетеросексуалното порно, предиграта, која е важен дел од сексуалниот однос, е занемарена. Не само што е забавно, туку е клучно и за заедничко задоволство и здраво сексуално искуство. Особено во порнографијата, не се гледа стимулација на клиторисот, што е потребно за многу жени да се возбудат. Секој веднаш се префрла на пенетрација.

Повеќе од две третини од жените имаат потреба од стимулација на клиторисот за да се возбудат доволно за да доживеат оргазам. Клиторисот е пандан на главата на пенисот, можеби ова ќе им го олесни разбирањето на мажите; да очекувате жена да ејакулира без стимулација на клиторисот е еднакво на тоа да очекувате маж да ејакулира без стимулација на главата. Понатаму, на жените им треба повеќе време да доживеат оргазам, во просек 20 минути, што е повеќе од двојно од времето потребно за мажите. Во порнографијата, жената свршува за неколку минути, што е нереално и може да го доведе во заблуда гледачот.

Само илузија

Порното создава илузија дека сите постојано размислуваат за секс со првата личност на која ќе наидат. Жените во овие филмови се експресино напалени. Тоа е, секако, глума, но луѓето кои малку знаат за сексуалното однесување може да доведат до погрешни заклучоци и потези во реалниот живот.

Анален без подготовка

Треба да се знае дека анусот не се навлажнува и не се шири за време на сексуално возбудување како вагина. Аналниот однос бара време, трпеливост и подготовка.

Пред да снимат анален секс, порно актерките се специјално подготвени (чистење, подмачкување) што, се разбира, не се гледа во филмот. Во филмот нема болка и неред, а аналниот однос во реалноста не е секогаш безболен или лишен од секрет. Покрај тоа, во порното има малку плунка за подмачкување (додека зад камерата има кофи полни со лубриканти), и тоа нема никаква врска со реалноста.

Хигиена и почит

Во порнографијата, честопати, без чистење и без преиспитување, преминува од анален во вагинален секс или фелацио. Ништо од ова не треба да се случи во реалниот живот без согласност на партнерот – ставање нешто од анусот во уста е неприфатливо од хигиенски и здравствени причини, а тука е прашањето за почит. Истото важи и за аналниот, а потоа за вагиналниот однос – постои голем ризик од бактериска инфекција.

Ако и двајцата сè уште сакате ваква врска, проверете дали користите кондом и променете го кога преминувате во друга форма на пенетрација.

И безбеден секс?

Кондомот овозможува безбеден секс, што многу поретко се забележува во порно филмот.

  • Тажна е вистината дека повеќето млади денес не добиваат сексуално образование дома или на училиште, па затоа, иако интернетот е полн со корисни и точни информации за сексуалниот живот, тие учат за сексот главно од порнографијата. Тие се лесно достапни, оддалечени се со еден клик од сите нас и можат да имаат штетен ефект – предупредуваат експертите и додаваат: „Ако порнографијата не покаже дека возрасните користат кондоми, како младата личност ќе ја сфати важноста да ги користи?“

Важно е да се знае дека кондомите, кога се користат правилно, се 98 проценти ефикасни во спречување на бременоста и во голема мера спречуваат ширење на сексуално преносливи болести.

Сè лета во сите правци

Друг феномен е скоро неизбежен во порнографијата – мажот ја прекинува пенетрацијата и ја исфрла спермата така што може да биде јасно видлива, главно на телото или лицето на партнерот. Во реалниот живот, мора да побарате такво нешто, бидејќи е јасно дека не секој сака сперма по лицето.

Непријатни пози

Актерите во порно фотографираат пози кои не се секогаш пријатни, ова е потребно за публиката да го види дејството или пенетрацијата. Ако се обидете да ги имитирате и видите дека не ви одговараат, откажете се од нив. На крајот на краиштата, никој не треба да ја гледа вашата пенетрација.

Покрај тоа, тие ја менуваат положбата во порнографијата одвреме-навреме. На тој начин, возбудата всушност може да ослаби, затоа што мора да се движите одново и одново. Треба секогаш да се има предвид дека порно е забавно, што значи дека го прави она што изгледа добро и возбудливо, и не мора да е она што е најдобро во реалниот живот.

Споредба

Телата на актерите и особено порно актерките честопати не изгледаат како повеќето тела и не треба да се споредуваат со нив. Лабиите можат да бидат со различна големина и форма, но во порно филмовите тие се секогаш симетрични и ништо не излегува од нив. Таквиот пристап може да биде дел од причината зошто младите девојки бараат лабиопластика, естетска процедура на усните. Од 2015 до 2016 година, повеќе од 200 девојчиња на возраст под 18 години биле подложени на лабиопластика во Велика Британија, а повеќето од нив биле на возраст под 15 години.

Стенкање и врескање

Порно-актерите се навистина гласни. Секако, има луѓе кои се бучни во сексот, но во порно филмовите се чини дека бучните стенкања и задишаноста се клучни за возбудување на партнер или докажување на сопствената возбуда. Сексот може да биде гласен како во порно, па дури и погласен, но може да биде и тивок и интимен. Децибелите што ги создавате не се одраз на задоволството што го чувствувате.

Само глума

Актерите и актерките во филмовите се токму тоа, актери. Порнографијата е форма на забава и дефинитивно не треба да се сфаќа како водич или средство за образование, бидејќи тоа не е нејзината намера. Покрај тоа, сексот во порно е скоро исклучиво физички и не ја покажува убавината на интимноста и моќта на емотивната врска што може да ја обезбеди сексот.

Ако порно ве возбудува, само напред, гледајте, но ако сакате да научите нешто, побарајте други извори.

Претходна Конечно, добри совети за тоа како да добиете супер цврста ерекција
Следна Snoop Dogg, Eminem, Dr. Dre – The Heat ft. Xzibit

Награден напис

Carlex претстави одличен рестомод проект заснован на BMW Серија 6

Полската компанија Carlex Design ќе понуди обновено и изменето издание на еден од најубавите модели …

Како Роналдо ги решава проблемите

Португалскиот фудбалер Кристијано Роналдо реши да направи нов деловен потфат купувајќи ја медиумската компанија Кофина …

Don`t copy text!