Суперјахтата инспирирана од дијаманти има водопад, кино и три базени

Италијанското студио Gabriele Teruzzi Yachts & Design дизајнираше импресивна суперјахта.

Станува збор за концепт наречен Stella del Sud, кој е инспириран од познатиот 128-каратен дијамант на Cartier. Рендерите покажуваат елегантна јахта со остри линии, долга 110 метри, која има облик на дијамант и има спектакуларни стаклени страни кои ги поврзуваат сите палуби. Стаклените панели имаат функција на рефлексија на светлината така што постојано светка.

Јахтата е дизајнирана со долг преден дел на кој се наоѓа хелиодром, а има и приватен салон со софи во форма на L идеални за забавување на гостите.

Главната палуба има доволно простор за осум ВИП кабини, теретана и соба за пијано со фантастичен поглед.

Луксузен клуб на отворено инспириран од кралскиот крик на Казерта. Големиот простор содржи и три поврзани базени на различни нивоа, кои создаваат ефект на водопад.

Јахтата е „стратешки дизајнирана“ така што сите патници имаат непречен поглед на морето од главниот салон, кој е опкружен со големи панорамски прозорци, кои прикажуваат лесен „дождовен ефект“ во текот на ноќта.

Дел од јахтата е и голема палуба со станбена површина, џакузи и трпезарија со голема тркалезна маса.

За сопственикот е резервиран простран стан со две бањи, гардероба и аквариум вграден во таванот над креветот.

На гостите им е на располагање и кино, кое е подигнато на палубата и ја користи темната средина. Двете страни на трупот имаат по две врати кои се отвораат и овозможуваат пристап до пространи тераси од 30 квадратни метри.

Суперјахтата Stella del Sud засега е само концепт, но привлекува големо внимание па би можела да исплови во не толку далечна иднина.

Претходна Навивачите го избраа најдобриот играч во историјата на Премиер лигата
Следна Дали знаете каде на Земјата има највеќе активни вулкани?

Награден напис

Мундијалот заврши за дефанзивецот на Баерн

Лукас Ернандез го заврши настапот на Светското првенство во Катар, откако се здоби со повреда …

Илон Маск годинава загуби 100 милијарди долари, но сепак е најбогатиот човек на светот

Нето богатството на Илон Маск според Форбс, падна на околу 195,6 милијарди долари. Нето вредноста …

Забрането е копирање на текст!