Среде пандемија Дубаи е отворен за сите туристи

Нема многу земји во светот што се отворени за жители од целиот свет, особено што доаѓа студеното време и новата сезона на зараза. Дубаи е отворен за сите туристи, но како изгледа одморот во Обединетите Арапски Емирати во времето на пандемијата на корона вирусот?

Посетителите мора да прифатат безбедносни проверки и протоколи, да носат маска на јавни места или да се соочат со казна од приближно 700 евра. Носењето маска е задолжително и во такси каде се дозволени најмногу двајца патници.

Физичко растојание од два метра е задолжително на сите јавни места, освен за членовите на семејството, и посетителите мора да се навикнат на мирисот на средства за дезинфекција, бидејќи диспензерите се поставени насекаде и се очекува да ги користите.

Во овој град, стапката на инфекција е ниска, тие воведоа ограничувања рано за да спречат сценарија од црно и сега се многу близу до нормалниот живот.

Прописите во хотелите за некои може да изгледаат чудни или прекумерни. Проверка на телесната температура на влезот во хотелот, ресторанот, трговскиот центар и слично е задолжително. Транспарентните плочи го штитат приемот во хотелите, а багажот се дезинфицира со спреј. Крпите се затворени во пластични кеси на базените. Помалку видливо, но подеднакво смирувачко, е тоа што вработените дополнително чистат соби за гости и хартиени предмети се отстрануваат од собите.

Некои ресторани имаат QR-кодови наместо ценовници, кои се користат за пристап до верзии на Интернет, а исто така се користат и еднократни ценовници.

Некои од местата во овој град дури нудат бесплатни PCR-тестови при поаѓање што можете да ги направите во одморалиштето, за меѓународни резервации од пет ноќи или повеќе.

Претходна Lenovo има нов лаптоп со уникатно решение за слушалки
Следна Ослободете се од болката во грбот со неколку ефикасни вежби

Награден напис

Археолозите ја пронајдоа досега најстрашната гробница во Египет

Археолозите неодамна јужно од Каиро открија гробница стара 2.500 години, исполнета со бројни магични изреки …

Carlex претстави одличен рестомод проект заснован на BMW Серија 6

Полската компанија Carlex Design ќе понуди обновено и изменето издание на еден од најубавите модели …

Don`t copy text!