Сони потврди дека до крајот на годината ќе ја имаме PS 5 конзолата за играње

Месеци минуваат и коронавирусот продолжува да предизвикува голем број проблеми. Ова, се разбира, погоди и големи синџири на снабдување ширум светот и одложи многу производи чекајќи „некои подобри времиња“. Многумина се плашеа дека овие настани ќе го одложат пристигнувањето на долгоочекуваниот PlayStation 5, но сите сомнежи беа отстранети пред неколку дена.

Сони објави финансиски извештај за оваа година и го потврди доаѓањето на PS5 на крајот на годината. Во извештајот се вели дека и покрај проблемите што се појавиле и фактот дека многу работници работат од дома, и имаат одредени ограничувања во нивната работа, Сони не очекува големи проблеми и дека тестирањето и развојот на PS5 оди според планот.

Конечно, додаваат дека PlayStation 5 ќе ја види светлината на денот на крајот на годината, нешто пред Божиќните празници. Sony ќе ја претстави конзолата пред Божиќ затоа што знаат дека многумина ќе потрошат многу пари во декември, па добар дел од нив ќе бидат среќни да потрошат пари на нова конзола.

Сите знаеме дека Сони има неколку студиа кои работат „PS5 само“ и дека ќе има неколку големи хитови подготвени да се играат на крајот на годината. Сепак, имајте на ум дека цените на овие игри ќе бидат високи. Единствено што може да ги изненади е Мајкрософт со својата нова конзола и игри кои ќе бидат подготвени за нивната конзола Xbox.

Сепак, се чини дека „Мајкрософт“ се наоѓа во потенцијална неволја и прашање е дали навреме ќе биде подготвена новата конзола. Значи Сони засега е повеќе или помалку „безбеден“.

Конечно, да спомнеме уште неколку делови од извештајот на Sony. Во него се вели дека сегашната конзола – PS4 – има продадено 110 милиони примероци, и дека е на чекор до конзолите Game Boy / Game Boy Color, кои имаат продадено 119 милиони примероци. Сепак, тоа е далеку од 155 милиони конзоли PS2 што се продадени.

Лошата вест е дека Сони бележи пад на приходите од 14 проценти во текот на минатата година, и дека набавките на нивниот хардвер и софтвер се намалени. Сепак, ова треба да се очекува бидејќи PS4 полека дојде до својот крај и гејмерите чекаат нова генерација на конзола и нови игри. Значи, да се издржиме малку подолго, веруваме дека чекањето ќе се исплати.

Претходна Каква корист имаме од летното овошје
Следна HMD Global официјално ги претстави Nokia 125 и Nokia 150

Награден напис

Археолозите ја пронајдоа досега најстрашната гробница во Египет

Археолозите неодамна јужно од Каиро открија гробница стара 2.500 години, исполнета со бројни магични изреки …

Carlex претстави одличен рестомод проект заснован на BMW Серија 6

Полската компанија Carlex Design ќе понуди обновено и изменето издание на еден од најубавите модели …

Don`t copy text!