Совети за подготовка на автомобилот и возење на ниски температури

Освен зимската идила и детската радост, зимата, поради ниските температури и снегот, носи одредени проблеми за сите возачи, кои најчесто се поврзани со палење автомобил или заморно чистење на автомобилите.

Затоа, уште еднаш ги потсетуваме возачите да го подготват своето возило за зимски услови за возење со цел да избегнат проблеми и да стигнат навреме на работа.

  1. Почесто стартувајте го возилото за да не ослабне батеријата

Од практиката, повеќето проблеми се поврзани со системот за палење. Возилата паркирани на отворено повеќе од 48 часа, без оглед на староста на акумулаторот, обично ќе имаат проблем при палење на моторот. Доколку немате можност да паркирате во затворен простор, ве советуваме да ја проверувате состојбата на акумулаторот и каблите и почесто да го палите моторот на автомобилот. Доколку го оставите возилото во мирување во петок, „стартувајте го“ возилото најмалку 5 минути на ден за време на викендот.

  1. Проверете дали акумулаторот работи правилно пред почетокот на работната недела

Недела е ден за одмор и подготовка за новата работна недела, и за нас и за нашиот автомобил. Затоа, на возачите им се препорачува да во недела проверат дали можат да го стартуваат моторот на нивното возило и доколку е потребно, да го заменат или наполнат акумулаторот. На тој начин, ќе бидете подготвени да одите навреме на работа во понеделник.

  1. Подмачкајте ги гумите и бравите на вратата на вашето возило

На ниски температури, а особено во случај на врнежи, ледените врати и брави се прилично фрустрирачки состојби во кое било време од денот, особено наутро кога температурите се најниски и брзате да работите. Ве советуваме гумите на вратите почесто да ги подмачкувате со глицерин, додека за бравите и рачките на вратите треба да имате специјална течност за одмрзнување.

  1. Исчистете го возилото од снег и мраз

Покрај тоа што е прилично непријатно за возење, снегот на вашето возило претставува опасност и за вас самите, но и за другите возачи на патот. На ниски температури, прозорците на возилото ќе замрзнуваат, па затоа треба да се исчистат пред да тргнете за да имате видливост од вашето возило. Се препорачува одмрзнување со специјални течности за оваа намена. За полесно решавање на овој проблем, советуваме возилото да се покрие со церада или барем шофершајбната со картон преку ноќ.

  1. Наполнете го гориво барем половина од резервоарот

На екстремно ниски температури, можно е да се замрзне горивото во возилата. Ве советуваме да го наполните резервоарот за гориво барем до пола, бидејќи со помало количество гориво постои поголема можност за замрзнување.

  1. Во случај на екстремно ниски температури

На екстремно ниски температури, минус 15 и подолу, советот е да почекате половина минута до една минута откако ќе го стартувате моторот, за сè што е во моторот се подмачка пред да започне возењето. Започнете полека и не претерувајте со гасот додека моторот не се загрее до работната температура.

Претходна Атлетик Билбао го освои Суперкупот
Следна Apple развива екран на преклоп за iPhone

Награден напис

Помладото можеби е послатко, но постарото значи и поискусно!

Знаеме која возрасна група би се насочиле, за максимално задоволство … Помладите момци честопати се …

Новиот KIa Sorento PHEV – plug-in хибриден СУВ со 7 седишта

Kia ја демонстрираше интелигентната plug-in-хибридна технологија на новиот Sorrento PHEV (Plug-in Hybrid Electric Vehicle). Сликата …

Забрането е копирање на текст!