Совети за добро здравје од Шаолин монасите

Сите сме со став дека здравјето е најголемото богатство што го пoседуваме, но малкумина вистински и правилно се грижат за него. Ако нешто реално сакаме да смениме во грижата за нашето здравје, тоа не треба да го одложуваме за утре, туку да почнеме веднаш.

Монах од Шаолон манастир, мајстор на боречки вештини и исклучително мудар човек, напишал низа на совети за тоа како современите луѓе да го заштитат своето здравје.

  • Не размислувајте премногу. Дополнителните мисли ви ја црпат енергијата и заради нив ќе остарите предвреме.
  • Не зборувајте премногу. Луѓето се делат на оние што зборуваат и на оние што делуваат. Подобро е да делувате. Кога работите, работете 40 минути, па направете пауза од десетина минути. Кога континуирано гледате во нешто, тоа може да ги оштети вашите очи.
  • Кога сте среќни, контролирајте се. Ако изгубите контрола, среќата може сериозно да го наруши вашето здравје. Особено белите дробови.
  • Грижата и лутината ја нарушуваат функцијата на црниот дроб и на цревата.
  • Кога јадете – не се прејадувајте. Никогаш не претерувајте со храната. Тоа ќе ви ја оштети слезината.
  • Кога нешто работите, работете го темелно. Не застанувајте и сетете се на поговорката: “Побрзај полека и ќе стигнеш побрзо до целта”.
  • Ако не го оптоварувате своето тело, туку само својот ум – неминовно ќе се разболете.
  • Најважно е да почувствувате што му треба на вашето тело.
Претходна Фернандо Торес ја заврши својата фудбалска кариера
Следна Роверот на НАСА, Кјуриосити, откри големи количини на метан на Месечината

Награден напис

Пролет со Digipath: одржани бесплатни онлајн работилници за деца

Оваа пролет едукативниот центар „Едуфронт“ организираше серијал од 4 бесплатни, воведни работилници за дигитални вештини …

Научниците со тврдење дека децата кои повеќе личат на својот татко отколку на нивната мајка се многу поздрави

Најважно за секој родител е неговото дете да биде живо и здраво при раѓањето, а …

Don`t copy text!