Скај Спортс состави тим од 11 одлични играчи кои сè уште немаат клуб

Трансфер периодот заврши, но клубовите сепак можат да доведат играчи кои моментално се слободни. Sky Sports направи тим од играчи кои сè уште немаат клубови.

Орјан Ниланд е норвешки голман кој спогодбено го раскина договорот со Астон Вила откако клубот го донесе Емилијано Мартинез од Арсенал. Ниланд забележа 30 настапи во две сезони. Тој беше вмешан во контроверзен поништен гол на натпреварот против Шефилд Јунајтед во првиот натпревар од премиерното продолжение минатата година.

Голманот ја извади топката од голот откако се судри со неговиот дефанзивец, што не стана јасно дали ја мина линијата. Натпреварот заврши без погодок, а тој бод и помогна на Астон Вила да избегне испаѓање од елитниот ранг.

Десниот бек Антонио Валенсија го држи рекордот по настапи во Премиершип бидејќи има одиграно 324 натпревари. Откако го напушти Манчестер Јунајтед, тој потпиша за ЛДУ Кито во Еквадор во 2019 година и помогна да се освои купот. Направи десет настапи и сега е повторно на слобода.

Стоперот Ешли Вилијамс, капитенот на Велс, ја помина минатата сезона во Бристол Сити, откако го напушти Евертон. Тој одигра 33 натпревари, а потоа го напушти клубот.

Симон Франсис е исто така стопер и ќе го паметат навивачите на Борнмут за кои играше девет години и главно беше капитен. Тој беше клучен во пласманот на клубот во Премиер лигата, но претходните две сезони беа исполнети со повреди.

Левиот бек Гаел Клиши е добро познат на сите. Тој играше во Премиершип 14 години како член на Арсенал и Манчестер Сити, а исто така играше за Башакшехир од 2017 година и му помогна на клубот да ја освои титулата во Турција оваа година и беше асистент на одлучувачкиот погодок. Сепак, ова лето стана слободен.

Играчот за врска Џек Вилшер го напушти Вест Хем и изјави дека е подготвен осум месеци, но не му е дадена можност да игра. Тој верува дека сè уште може да игра во Премиершип, иако има одиграно само 16 натпревари за Вест Хем во две сезони. Имаше и проблеми со повреди.

Играчот за врска Енди Кинг помина 16 години во Лестер и исто така беше на академијата на клубот. Тој помогна да се направи промоција во Лига Еден и Чемпионшип, а потоа ја освои Премиер лигата во 2016 година. Сепак, тој го напушти клубот ова лето откако играше на позајмица за Свонси, Дерби, Ренџерс и Хадерсфилд. Се уште тренира со Лестер за да се одржи во форма.

Самир Насри е исто така играч за врска кој играше за Арсенал, Манчестер Сити, Вест Хем и Андерлехт и сега е повторно слободен.

Даниел Стариџ никогаш не успеа да ја врати формата што ја имаше во сезоната 2013/2014 како напаѓач на Ливерпул. Тој се пресели во Трабзонспор по освојувањето на Лигата на шампионите минатата година, но го напушти овој клуб во март оваа година. Беше суспендиран на четири месеци за кршење на правилата за обложување. Претходно постигна шест гола за турскиот клуб на 17 натпревари.

Напаѓачот Марио Балотели е лободен откако ја напушти Бреша. Тој помина една година во овој клуб, а откако Бреша испадна во Серија Б, доби чисти документи.

Марио Манџукиќ играше за великани како Баерн, Атлетико Мадрид и Јувентус, а потоа во декември минатата година замина во катарски Ал-Духаи. Сепак, по само шест месеци, десет настапи и два гола, тој спогодбено го раскина договорот.

Претходна Истражување на непознатото: Porsche Taycan
Следна Ѓоковиќ го престигна Надал и постави импресивен рекорд

Награден напис

Evanescence – Bring Me To Life 

Уживајте во прекрасната музика на нашиот портал и на нашето ново интернет радио. Слушајте музика …

YouTube тестира четбот кој ќе се појавува под клиповите

Видео сервисот YouTube спроведува експеримент кој вклучува нов четбот дизајниран да им обезбеди на корисниците …

Don`t copy text!