Се сеќавате ли на познатиот југословенски киоск правен во Струга?

Додека повеќето луѓе се сеќаваат на дизајнот на Саша Махтиг и црвеното здание К67 кога ќе помислат на киоск во југословенската ера, често заборавената верзија е онаа на македонскиот архитект Александар Никуљски, која се викаше KC-190.
На страницата на Инстаграм „База на податоци за споменици“, која ја истражува историјата и фотографиите на апстрактните споменици и модернистичката архитектура на регионот на поранешна Југославија, објавени се фотографии од моделот на модуларен киоск KC-190.

Во текстот што ги придружува фотографиите се наведува дека кога станува збор за повеќенаменски модуларен киоск од југословенската ера, најголемо внимание и фокус најчесто оди кај неговиот зачетник, словенечкиот дизајнер Саша Ј. Махтиг.

Сепак, постои и „помалку позната“ верзија на KC-190 дизајнирана од Александар Никуљски.
„Заборавена фигура која исто така многу придонесе за нивното иконично наследство беше македонскиот дизајнер и архитект Александар Никуљски (иако понекогаш се нарекува „Никољски“), кој дополнително го истражуваше концептот на модуларни киосци, создавајќи неколку дополнителни варијанти и стилови во текот на 1970-тите и 80-тите, како моделот KC-190, кој може да се види на неодамнешните фотографии од Крагуевац, кој е обоен во светли нијанси слични на тоа како се обоени киосците K67 на Mächtig“, пишува на страницата.

Моделите KC-190 се создадени од производителот на ПВЦ „Треска Полипласт“ во Струга, Македонија, а киосците Никуљски беа распространети низ Југославија, како и во поголемиот дел од Источна Европа, а многумина и денес можат да се најдат низ регионот.

Попознатиот модел К67 или „црвена кутија“, минатата година дури беше дел од инсталацијата во рамките на проектот „Times Square Transmissions 2021“ во Њујорк и се користеше како диџејски штанд за пуштање музика.

Претходна Porsche 911 Turbo S е помоќен и поагресивен по третманот G-Power
Следна Што открива месецот на раѓање за вашиот сексуален живот

Награден напис

Археолозите ја пронајдоа досега најстрашната гробница во Египет

Археолозите неодамна јужно од Каиро открија гробница стара 2.500 години, исполнета со бројни магични изреки …

Carlex претстави одличен рестомод проект заснован на BMW Серија 6

Полската компанија Carlex Design ќе понуди обновено и изменето издание на еден од најубавите модели …

Don`t copy text!