Се продаде најскапото шише виски

За 1,1 милион долари во Единбург, Шкотска е продадено најскапото шише виски.
Вискито Macallan Valerio Adami од 1926 година, аукционерската компанија Бонамс телефонски ја продаде на приватен колекционер од Азија.
Со оваа продажба го срушија претходниот рекорд, исто направен од нив, за продадено виски од нешто над 1 милион долари на колекционер од Хонг Конг.
Ова виски, кое експертите го нарекуваат “светиот грал” заради неговиот квалитет, било совршено добро складирано.

“Најсериозните колекционери ќе чекаат уште години да се појави виски со таков квалитет за да го имаат во својата колекција”, изјавил Мартин Грин, експерт за виски од Единбург.

Инаку, вискито е од лимитирано издание од само 24 шишиња, од кои добар дел биле уништени во земјотресот во Јапонија 2011 година, и не се знае бројот на зачуваните шишиња, така што цената на ова Macallan Valerio Adami виски може само да расте.

Претходна Вселенската сонда New Horizons со нова одредница
Следна Сметките на WhatsApp на мета на хакерите

Награден напис

Пролет со Digipath: одржани бесплатни онлајн работилници за деца

Оваа пролет едукативниот центар „Едуфронт“ организираше серијал од 4 бесплатни, воведни работилници за дигитални вештини …

Научниците со тврдење дека децата кои повеќе личат на својот татко отколку на нивната мајка се многу поздрави

Најважно за секој родител е неговото дете да биде живо и здраво при раѓањето, а …

Don`t copy text!