Се продава Porsche 911 Carrera RS 2.7 што му припаѓаше на Пол Вокер

На аукција ќе се продава фантастичен примерок на Porsche 911 Carrera RS 2.7 од 1973 година, а посебен е и затоа што му припаѓал на починатиот холивудски актер Пол Вокер.

Поради одличната состојба, како и поврзаноста со Вокер, автомобилот се очекува да достигне рекордна цена на аукција, а вредноста на ова Порше моментално се проценува помеѓу 850.000 и 1.060.000 долари.

Станува збор за модел кој е меѓу најлегендарните, произведен е во март 1973 година како еден од само 1.580 примероци. Обоена е во светло жолта боја, додека телото е украсено со црни детали. Автомобилот помина нешто повеќе од 94.000 километри и беше реставриран од Autobahn Interiors од Сан Диего, Калифорнија. Jerry Woods Enterprises изврши реставрација на погонот, сопирачките и суспензијата. Porsche ги има познатите Fuchs бандажи кои изгледаат совршено како и остатокот од автомобилот.

Специјалното возило на четири тркала ќе се продава со детална документација што ја докажува неговата историја, вклучувајќи ја и FIA сертификатот за учество во трките од Групата 4 и Групата 3 од серијата Туринг.

Овој автомобил без сомнение е ѕвезда на колекцијата на Вокер, кој собрал различни фантастични автомобили. Тој поседуваше неколку примероци на BMW M3, Carrera GT, неколку примероци на Nissan Skyline и многу други автомобили.

Претходна Првиот сериски Maserati Ghibli Spyder ќе добие нов сопственик
Следна TikTok развива апликација за стриминг на музика

Награден напис

Римац Невера постави нов брзински рекорд за возење во рикверц!

Откако последователно соборуваше светски рекорди, Римац Невера сега почна да се менува. Хиперавтомобилот Rimac Nevera, …

Првите снимки на универзумот од европскиот вселенски телескоп Еуклид

Европскиот вселенски телескоп Еуклид денеска ги објави своите први снимки, откривајќи блескава маглина во облик …

Don`t copy text!