Се продава Eleanor Shelby GT500 од филмот Gone In 60 Seconds

Нема сомнение дека Мустангот е икона кога станува збор за филмови каде што често се појавуваат автомобили, а сега една копија е понудена на продажба.

Мустангот се појави во бројни филмови како Bullitt, The Thomas Crown Affair, Diamonds are forever и Fast and Furious Tokyo Drift, а оној што се користеше за време на снимањето на филмот „Gone In 60 Second“ бара нов сопственик.

Познат како Eleanor Shelby GT500, главниот автомобил од гореспоменатиот филм е всушност значително модифицираниот Mustang Shelby GT500 од 1967 година. Режијата е на актерот Николас Кејџ во филмот од 2000 година. Ова е седма од вкупно 10 направени примероци, а денес има само три.

Под хаубата се наоѓа 5,8-литарски V8 мотор Ford Racin кој развива 400 КС, а таа моќност од задната оска преку четиристепен мануелен менувач.

Автомобилот има поминато 117.184 километри и го продава германската компанија ChromeCars. Цената не е објавена, но со оглед на популарноста и ексклузивноста, таа дефинитивно не е ниска.

Претходна Новиот рекорд во Нирбургринг сега го држи Mercedes-AMG GT Black Series
Следна Твитер лансира нови функции: Твитови кои исчезнуваат по 24 часа

Награден напис

Eфикасно користeње на клима-уредот

Ако барате разладување од летните горештини, воздржете се од нагонот драматично да ја намалите температурата …

Секс поза која е најпопуларна кај сите генерации

Компанијата „Bespoke Surgical“ неодамна анкетираше над 1.000 луѓе за нивната омилена поза во сексот. Според …

Don`t copy text!