Се продава оригиналниот и единствен полициски Ferrari 250 GTE од 1962 година

Италијанската криминална сцена во 1960-тите беше многу активна, а полициските потери беа вообичаени. Така, полициските Alfa Romeo, како што се 1900 и Giulia 1600, се покажаа премногу бавни за да ловат моторизирани криминалци.
Легендарниот прв полицаец на градот Рим во тоа време Армандо Спатафор, и тогашниот претседател на Италија Џовани Грончи успеаа да го убедат големиот Енцо Ферари да испорача два Ferrari 250 GTE на римската полиција во 1962 година.

Тоа беше првото такво партнерство дотогаш, кое никогаш не било повторено до денес.
Пред испораката, Спатафора и тројца други колеги поминаа брз курс на патеката во Маранело за да се квалификуваат за возење на, во тоа време енормно моќниот и брз Ferrari, движен од 3.0-литарски V12 атмосферски мотор со 240 КС кој лесно можеше да достигне брзини поголеми од 250 км на час.
Автомобилите пристигнале во црна боја со кафеава кожа на ентериерот и ознаките „Squadra Mobile“ на вратата.

Следните шест години Спатафор беше многу успешен во ловење на криминалците зад воланот на Ferrari, и оваа комбинација стана толку легендарна што во римското подземје беше прашање на престиж да ги ловат и да избегаат од него.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Автомобилот 250 GTE постојано се сервисирал во Маранело во текот на својата полициска служба.

На крајот на служба, Ferrari 250 GTE беше повлечен од употреба во 1968 година и беше продаден на аукција во 1972 година на анонимен љубител во чија сопственост бил четири децении.

Како и да е, тој љубоморно го чувал во гаражата, но со задоволство се дозволил да се претставува на разни изложби и настани со автомобили низ Италија и Европа, вклучувајќи ја и трката Копа дел Доломити, каде го управувал тогашниот пензиониран полицаец Армандо Спатафора.

Сметајќи дека станува збор за легендарно полициско возило, привремено дозволил да биде изложен во Музејот на полициски возила во Рим.

Вреди да се напомене дека до сега, ова е единствениот приватен автомобил во Италија кој има посебна лиценца за возење во полициски бои, со сини ротациски светла и сирени.
Во 2015 година, автомобилот уште еднаш го смени сопственикот кој го го покажа во 2016 година на познатото шоу „Pebble Beach Concours d’Elegance“ во калифорнискиот град Монтереј.

Денес тоа е единствената полиција Ферари, бидејќи втората што ја прими во пакетот на римската полиција по неколкунеделната услуга беше целосно уништена во услугата и понудена за продажба од куќата Girиардо по неоткриена цена.

Доаѓа со целата документација, вклучително и сертификацијата Ferrari Classiche во 2014 година .

Претходна Врвните технологии кои ги има Ultra Vision Leica камерата на Huawei P40 Pro
Следна Zoom станува малку посигурно место за видео повици

Награден напис

Carlex претстави одличен рестомод проект заснован на BMW Серија 6

Полската компанија Carlex Design ќе понуди обновено и изменето издание на еден од најубавите модели …

Како Роналдо ги решава проблемите

Португалскиот фудбалер Кристијано Роналдо реши да направи нов деловен потфат купувајќи ја медиумската компанија Кофина …

Don`t copy text!