Сексот е здрав и на мажите може да им го спаси животот

Честата сексуална активност може да го намали ризикот од рак на простата за дури 33%. Активниот сексуален живот е показател на здрав организам.

Научниците од Харвард велат дека честото ејакулирање може да биде клучно во одржувањето на здрав желудник и избегнување на рак на простата.

Всушност, во истражувањето објавено во European Urology во кое учествувале 32 000 мажи, истражувачите наведуваат дека високиот процент на сексуална активност кај мажите може да го намали ризикот од карцином на простата за 33%. Оптималниот број на ејакулации на месечно ниво е 21, тоа е 252 пати годишно или 70% од деновите во годината.

Според статистиката направена на Универзитетот во Сиднеј, ракот на простата е еден од најчестите во Австралија или трет по смртност.

Најчест е кај постарите мажи над 65 години, дури 85%.

Во целата оваа слика за сексуалната активност и ракот на простата кај мажите, да не ја заборавиме и нужноста за здрава исхрана и здрав начин на живеење.

Претходна Snap! vs Motivo – The Power Of Bhangra
Следна Управување на автомобил со џојстик е најновиот патент на Ферари

Награден напис

Evanescence – Bring Me To Life 

Уживајте во прекрасната музика на нашиот портал и на нашето ново интернет радио. Слушајте музика …

YouTube тестира четбот кој ќе се појавува под клиповите

Видео сервисот YouTube спроведува експеримент кој вклучува нов четбот дизајниран да им обезбеди на корисниците …

Don`t copy text!