Седум нови дисциплини на Зимските олимписки игри во Пекинг 2022 година

Од МОК (Меѓународниот олимписки комитет) излегоа со информација дека на Олимписките игри во Пекинг што ќе се одржат во 2022 година, ќе се воведат седум нови дисциплини.

Извршниот одбор на МОК одобрил во програмата на ЗОИ да се вметнат и женски боб едносед, скокови на голема скокалница во скијање слободен стил за мажи и жени, мешана штафета во брзо лизгање на кратки патеки, како и мешани екипни натпреварувања во скијачки скокови, скијање по грпки и сноуборд крос.

Идејата за додавање на нови дисциплини во програмата на МОК има за цел да се подмладат спортовите, да се внесат новини во спортските дисциплини, и да се постигне рамноправно учество на двата пола во натпреварите.

Застапеноста на спортистките ќе се помести од 41 на 45,44 проценти.

Во 46 дисциплини ќе настапат вкупно 2892 спортисти.

Претходна Roger Federer го освои својот 99-ти турнир во кариерата
Следна Платини: “Никогаш не била полесна одлуката кој треба да ја добие Златната топка”

Награден напис

Стадион на СП со капацитет од 40.000 седишта беше речиси полупразен, а евидентирано е дека има 42.000 луѓе

Холандија вчера го совлада Сенегал со резултат 2:0 во првото коло на Мундијалот, а по …

Топката со која Марадона го постигна голот со „Божјата рака“ беше продадена на аукција

На аукција во Лондон топката со која Диего Марадона го постигна познатиот гол „Божја рака“ …

Don`t copy text!