Светскиот шампионат во рели и следната година доаѓа во Хрватска

Светскиот шампионат во рели во сезоната 2023 година носи враќање во Северна и Јужна Америка со сосема ново натпреварување кое ќе се одржи во три европски земји. Релито Хрватска го задржа своето место во календарот, кој исто така ќе се одржи во втората половина на април во новата сезона. Хрватска остана едно од тринаесетте натпреварувања во сезоната, која традиционално ќе започне во јануари во Монте Карло.
Организаторите на релито Кроација, во договор со промотерот на WRC, успеаја да го одржат распоредот, што е одлично продолжување на туристичката сезона во Хрватска. Во 2022 година, нешто повеќе од сто илјади странски гледачи дојдоа на натпреварот што се одржа во пет хрватски окрузи и во градот Загреб.

„Исклучително ми е драго што релито Хрватска доби позитивни оценки за оваа година и го задржа своето место во календарот за 2023 година. На првите две изданија на натпреварот во Хрватска наидовме на бројни предизвици и научивме многу од нив. Убеден сум дека третото издание ќе биде најдоброто досега, со оглед на тоа што мерките за Ковид беа целосно укинати на 9 април 2022 година, на само дванаесет дена пред почетокот на нашиот натпревар. Токму затоа верувам дека ќе поставиме нови рекорди и ќе достигнеме бројката од 500.000 гледачи. Ќе ја освежиме маршрутата со нов брз тест во областа Приморско-Горанската жупанија. Релито Хрватска 2023 ќе биде вистински спектакл!“ – изјави претседателот на организацискиот одбор на WRC Croatia Rally, Даниел Шашкин.

Во календарот на Светското првенство во 2023 година преовладуваат релито Макадам. Мексико и Чиле се враќаат, а едно натпреварување е сосема ново – средноевропското рели на територијата на три држави, Германија, Австрија и Чешка. Релито Хрватска е едно од трите натпревари на асфалт, а исто така и второ од петте јуниорски WRC станици, за возачи до 30 години. Свечениот почеток на релито Кроација ќе се одржи на 20 април, додека екипажот се очекува на целта на четиридневното натпреварување во недела на 23 април.

„Очекуваме одлична трка и конечно услови без ограничувања! Овогодинешниот календар е многу атрактивен, но Хрватска останува меѓу само три земји со асфалтно рели со вкупно 13 трки, што му дава дополнителен престиж на релито Хрватска. Според она што го слушам од колегите од ФИА, нашата трка е меѓу најатрактивните и многумина веќе го најавија своето доаѓање во Хрватска. Ни претстои многу работа за да ја претставиме Хрватска во најдобро светло, но изминативе две години од одржувањето на трката во тешки услови покажаа дека имаме вистински тим кој е подготвен да одговори на сите предизвици“, изјавија претседател на Хрватската асоцијација за автомобили и картинг, Даворин Штетнер.

Бројни етаблирани медиуми кои го следат Светското првенство веќе го нарекоа релито Хрватска класика. Затоа, не е чудно што промоторот на WRC потпиша повеќегодишен договор со организаторите на хрватскиот натпревар, кој ја опфаќа и 2024 година.

Релито Хрватска го поддржа и Владата на Република Хрватска со одлука за кофинансирање на организацијата во периодот од 2022 до 2024 година. Целта е да се задржи Светското првенство во рели во Хрватска уште многу години, а организаторите на релито Кроација уживаат целосна поддршка во ова од ресорното Министерство за туризам и спорт.

Претходна BMW 3.0 CSL: Бетмобил за 21 век
Следна Научниците ја открија совршената формула која ќе ви помогне да се разбудите одморени и освежени

Награден напис

Археолозите ја пронајдоа досега најстрашната гробница во Египет

Археолозите неодамна јужно од Каиро открија гробница стара 2.500 години, исполнета со бројни магични изреки …

Carlex претстави одличен рестомод проект заснован на BMW Серија 6

Полската компанија Carlex Design ќе понуди обновено и изменето издание на еден од најубавите модели …

Don`t copy text!