Сари e првиот италијански тренер кој се пласирал во финалето на Европската лига

  •  

Тренерот на Челзи Маурицио Сари, стана првиот Италијанец кој успеа да се пласира во финалето на Европската лига.

Плавците го елиминираа Ајнтрахт по изведувањето на пенали и со тоа го решија патникот во финалето.

На 29 мај Челзи ќе ги вкрсти мечевите со градскиот ривал Арсенал. Тоа ќе биде англиско финале, како што е случајот и со финалето на Лигата на шампиони каде за титулата ќе се борат Тотенхем и Ливерпул.

Копирањето на содржината е забрането!