Самсунг влегува на пазарот на дронови

По сè изгледа дека од Самсунг намирисаа ново поле за профит – пазарот на дронови. Ако се суди според сликите кои се објавени, нивниот дрон би требало да изгледа како од филмовите за Трансформерите и ќе ја менува формата.
Самсунг, патентот за нивниот дрон го пријавија во американското патентно биро. Патентот не е за било каков дрон, туку за променлив дрон.
Се очекува тој да биде целосно компатибилен со Галакси линијата на мобилни уреди и да направи комплетно заокружување на технологијата.
Се наведува дека ќе има склопливи краци, мноштво од сензори како камера, жироскоп, барометар, компас, сензор за температура, ултразвук и многу други.
Ќе има свој далечински управувач, но сигурно ќе може да се управува и со смартфони, таблети или персонални компјутери.

Претходна Французин тргна на пат преку Атлантскиот Океан во буре
Следна Реал со пораз во Истанбул

Награден напис

Во американските болници, Гугл тестира медицински четбот со вештачка интелигенција

Според The Wall Street Journal, Google веќе ја тестира својата технологија за разговор со вештачка …

Мета подготвува ривал на Твитер

Мета го претстави својот претстоен ривал на Твитер на своите вработени, а изгледот на апликацијата …

Don`t copy text!