Само пет среќници ќе го добијат Mercedes-AMG GT3 Edition 55

Mercedes-AMG го слави својот 55-ти роденден и подготви нешто посебно за оваа пригода.

Станува збор за тркачки автомобил Mercedes-AMG GT3 Edition 55 кој ќе биде произведен во само пет примероци. Овој модел носи голем број подобрувања во однос на стандардниот GT3, кои го претвораат во жесток тркачки автомобил без хомологација на FIA. Тоа значи дека нема ограничувања поврзани со аеродинамиката, моторот, издувниот систем и тежината. Го придвижува 6,3-литарски V8 мотор кој развива 650 КС, односно околу 100 КС повеќе од верзијата со FIA со хомологација. И не само тоа, бидејќи издувниот систем со високи перформанси доаѓа без задолжителниот пригушувач и создава уште подобар звук.

Mercedes-AMG GT Track Series

Визуелно, GT3 Edition 55 има и некои ексклузивни детали како што се ознаките „Edition 55 – 1 of 5“ на седиштата, во внатрешноста доминира металната боја на антрацит со контрастни карбонски детали. Безбедносните појаси имаат сребрени детали.

Внатрешноста е опремена и со единицата за прикажување податоци на Bosch DDU, со екран со висока резолуција што прикажува релевантни информации за брзината, вртежите, работната температура на моторот, времето на кругот и друго.

Автомобилот доаѓа и со специјален капак и некоја друга опрема. Цената на автомобилот без данок е 625.000 евра.

Претходна Shelby го претстави GT500 Code Red, развивајќи 1.300 КС
Следна Подморницата Кронос има двоен погон и може да изведува различни операции

Награден напис

Evanescence – Bring Me To Life 

Уживајте во прекрасната музика на нашиот портал и на нашето ново интернет радио. Слушајте музика …

YouTube тестира четбот кој ќе се појавува под клиповите

Видео сервисот YouTube спроведува експеримент кој вклучува нов четбот дизајниран да им обезбеди на корисниците …

Don`t copy text!