Само една лажица од овој сок го регулира шеќерот, помага при гихт и артритис и ја стимулира циркулацијата

Само една лажица свежо исцеден сок од компир има бројни лековити својства.

Се верува дека го регулира нивото на шеќер во крвта, може да помогне во воспоставување на киселинско-базната рамнотежа на телото, помага против гихт, а поради антиинфламаторното дејство помага и при артритис и други форми на воспалителни болести, особено зглобовите.

Исто така ја ублажува болката во грбот. Исто така, сокот од компир ја стимулира циркулацијата во сите делови на телото.

Се препорачува да се земе една лажица сок од компир разредена со малку вода половина час пред појадок, ручек и вечера. Сокот секогаш пијте го свежо исцеден, а доколку е без вкус, можете да го измешате со сок од лимон, јаболко, морков, со мед.

Претходна Таблети за контрацепција за мажи?
Следна Конкорд има наследник

Награден напис

Carlex претстави одличен рестомод проект заснован на BMW Серија 6

Полската компанија Carlex Design ќе понуди обновено и изменето издание на еден од најубавите модели …

Како Роналдо ги решава проблемите

Португалскиот фудбалер Кристијано Роналдо реши да направи нов деловен потфат купувајќи ја медиумската компанија Кофина …

Don`t copy text!