Само една лажица од овој сок го регулира шеќерот, помага при гихт и артритис и ја стимулира циркулацијата

Само една лажица свежо исцеден сок од компир има бројни лековити својства.

Се верува дека го регулира нивото на шеќер во крвта, може да помогне во воспоставување на киселинско-базната рамнотежа на телото, помага против гихт, а поради антиинфламаторното дејство помага и при артритис и други форми на воспалителни болести, особено зглобовите.

Исто така ја ублажува болката во грбот. Исто така, сокот од компир ја стимулира циркулацијата во сите делови на телото.

Се препорачува да се земе една лажица сок од компир разредена со малку вода половина час пред појадок, ручек и вечера. Сокот секогаш пијте го свежо исцеден, а доколку е без вкус, можете да го измешате со сок од лимон, јаболко, морков, со мед.

Претходна Таблети за контрацепција за мажи?
Следна Конкорд има наследник

Награден напис

Што точно се случува со телото на човекот откако ќе умре?

Сигурно барем еднаш сте се запрашале што се случува со човечкото тело откако ќе умре? …

Rolls-Royce Cullinan од Carlex Design

Carlex Design е тјунинг компанија која главно зазема нетрадиционален пристап кон редизајнирање на луксузни и …

Забрането е копирање на текст!