Руската армија вклучи роботски тенкови во новата единица

Уран-9 е нов руски роботски тенк кој е копнено возило дизајнирано за потребите на антитерористичките и извидничките единици, како и за огнена поддршка на руската армија.

Руското Министерство за одбрана објави дека ќе ја формира првата единица со борбени роботи. Станува збор за единица која ќе се состои од пет роботски системи Ураниум-9, односно 20 борбени возила.

Новата воена технологија и роботските системи ги менуваат начините на војување во светот.

Во октомври минатата година, руската армија потврди дека ќе интегрира рој борбени беспилотни летала, роботи и егзоскелети во борбената опрема од следната генерација, а на почетокот на овој месец, француската армија користеше куче робот наречено Спот, како и други фасцинантни роботски тенкови и возила.

Првата руска роботска воена единица ќе биде експериментална, а целта е да се види како војниците ќе функционираат во комбинација со роботски системи. Доколку вежбите одат добро, воениот персонал ќе биде обучен за управување со роботски возила Ураниум-9.

Ураниум-9 е производ на концернот „Калашников“ и е копнено возило без екипаж дизајнирано да помогне во борба, извидувачки и антитерористички единици, но и да обезбеди пожарна поддршка кога е потребно. Роботот тежок 12 тони е опремен со оружје водено од Атак, противтенковски ракети, ракетни фрлачи Шмел-М, автоматски топ 30 мм 2А72 и митралези 7,62 мм.

Прво беше тестиран во сириската граѓанска војна, но нејзините перформанси беа слаби. Роботот не можеше да ги заврши мисиите за кои беше задолжен. Сепак, од тогаш, неговиот опсег, времето на реакција и другите функции се подобрени, и официјално влезе во функција во 2019 година.

Претходна Nelly Furtado – Say It Right
Следна Најчести прашања и одговори за миење на забите!

Награден напис

Kawasaki Ninja ZX-4RR KRT Edition пристигнува во Европа

Kawasaki го подготви моделот Ninja ZX-4RR KRT Edition наменет за ентузијасти кои сакаат атрактивни мотоцикли …

Минатата година Мајкл Џордан заработи 2,5 пати повеќе отколку во целата своја НБА кариера

Легендарниот кошаркар Мајкл Џордан е вистински „магнет за пари“, а во последната година заработи 2,5 …

Забрането е копирање на текст!