"Small Lion cub, (Panthera leo) in South Africa"

Родени се првите лавчиња од епрувета

На свет дојдоа првите лавчиња добиени со вештачко оплодување.
Оваа информација дава надеж за опстанок на загрозените видови.
Првите лавови чија мајка е вонтелесно оплодена се родени во резерватот за проучување и зачувување на дивиот свет “Ucutula” во Јужна Африка. Тој потфат го извеле научниците од Универзитетот во Преторија, а двете млади лавчиња биле родени пред една недела и се среќни и здрави, пренесува The Times.
Научниците се надеваат дека оваа метода ќе овозможи опстанок на загрозените видови на мачки, како тигар, леопард и либериски рис.
Сопственикот на резерватот Вили Џејкобс во својата изјава вели:

“Тие се во секој поглед совршени новороденчиња. Среќни се, здрави, разиграни, а ние сме пресреќни”

Изабел и Виктор се имињата на двете новородени лавчиња, а со останатите лавови ќе бидат запознаени дури откако ќе пораснат и зајакнат.

UP project leads to world's first lion cubs born through artificial inseminationA lioness at the Ukutula Conservation…

Posted by University of Pretoria on Monday, September 3, 2018

Претходна Новини во апликацијата Вибер
Следна Несекојдневниот хотел Skylodge Adventure Suits

Награден напис

Научниците со тврдење дека децата кои повеќе личат на својот татко отколку на нивната мајка се многу поздрави

Најважно за секој родител е неговото дете да биде живо и здраво при раѓањето, а …

Патиките на Мајкл Џордан се продадени за дури 2,2 милиони долари

Патиките на кошаркарската легенда Мајкл Џордан од финалето на НБА во 1998 година, на аукција …

Don`t copy text!