Рим ќе биде домаќин на Европското првенство во атлетика во 2024 година

Европското првенство во атлетика во 2024 година ќе се одржи во Рим, соопшти Европската атлетска асоцијација.

Рим, заедно со полскиот град Катовице, беше единствениот кандидат кој го организираше овој настан, а првите информации велат дека шампионатот ќе се организира на стадионот на Рома и Лацио, популарниот Олимпик.

Ова ќе биде третпат Италија да биде домаќин на Европско првенство во атлетика. Првиот шампионат се одржа во Торино во 1934 година, а последниот во 1974 година во Рим.

Од друга страна, Рим последен пат беше домаќин на големо атлетско натпреварување во 1987 година кога во овој град се одржа Светското првенство во атлетика.

Претходна Brushy One String | Ganja Wata
Следна Јапонски научници тврдат дека комбинацијата на кафе и зелен чај може да го продолжи животот

Награден напис

Huawei FreeBuds Studio со интелигентно и динамично намалување на бучава и Hi-Fi квалитет

Како дел од глобалната премиера на серијата Mate 40, Huawei Consumer Business Group (BG) ги …

Ви го претставуваме Мекларен Сејбр со моќност од 824 коњски сили, помоќен од моделот Сена

Неодамна објавените шпионски фотографии, како и оние што „протекоа“ во јавноста, беа најава за претстојното …

Забрането е копирање на текст!