Римац Невера постави нов брзински рекорд за возење во рикверц!

Откако последователно соборуваше светски рекорди, Римац Невера сега почна да се менува.

Хиперавтомобилот Rimac Nevera, кој постави нов Гинисов рекорд за најбрзо возење на хиперавтомобил во рикверц, покажа дека електричните мотори не играат улога во тоа дали автомобилот оди напред или назад.

Рекордот беше поставен во фабриката за тестирање на автомобили во Папенбург во Германија, каде што Nevera собори уште 23 светски рекорди во мај, сите за еден ден.

На рекордот посведочи претставник на Гинис, кој ја потврди максималната брзина од 275,74 km/h. Според Rimac, тоа е поголема брзина отколку што Lamborghini Miura со V12 мотор можеше да постигне напред во 1972 година.

На воланот на Невера беше тест-возачот на Римац, Горан Дрндак, кој го впери погледот во ретровизорот, а потоа максимално ја притисна педалата. Како успеал да го држи автомобилот во права линија, само тој знае. Навистина знаеше да прослави нов рекорд.

Како што е познато, Nevera е придвижуван од четири електромотори кои испорачуваат вкупно 1.914 КС и 2.360 Nm вртежен момент, а има и батерија од 120 kWh. Од 0 до 100 km/h забрзува за 1,81 секунди, а до 300 за 9,22 секунди. Патеката долга 402 метри ја поминува за 8,25 секунди и достигнува максимална брзина од 412 km/h.

Претходна Првите снимки на универзумот од европскиот вселенски телескоп Еуклид
Следна YouTube тестира четбот кој ќе се појавува под клиповите

Награден напис

Carlex претстави одличен рестомод проект заснован на BMW Серија 6

Полската компанија Carlex Design ќе понуди обновено и изменето издание на еден од најубавите модели …

Како Роналдо ги решава проблемите

Португалскиот фудбалер Кристијано Роналдо реши да направи нов деловен потфат купувајќи ја медиумската компанија Кофина …

Don`t copy text!