Рибери заминува од Баерн по 12 години дружба

Крилниот фудбалер на Баерн Франк Рибери, после 12 години поминати во клубот реши да замине на крајот од сезоната.

Рибери го напушта клубот со кој освои 20 трофеи и се докажа како најопасниот крилен фудбалер на светот. Во 422 натпревари, Рибери постигна 123 голови.

Во интервју за официјалната страна на клубот, Рибери ги откри своите планови за заминување.

“Во Баерн бев 12 години, тоа беше убав период за мене и за моето семејство. Тука сум уште 3 недели и не сакам да размислувам што ќе се случува после тоа. Сакам да продолжам да доаѓам на теренот и да се дружам и уживам со соиграчите. Немам конкретни планови за следната сезона, не сум сигурен каде ќе играм, но ќе ја продолжам кариерата”, изјави Рибери.

Со Баерн, Рибери има шанса да освои уште 2 трофеја оваа сезона: титулата првак на Бундеслигата и DFB купот.

Претходна Alexandra Lillian
Следна Фасцинантна фотографија на спирална галаксија направена од телескопот Хабл

Награден напис

Мундијалот заврши за дефанзивецот на Баерн

Лукас Ернандез го заврши настапот на Светското првенство во Катар, откако се здоби со повреда …

Стадион на СП со капацитет од 40.000 седишта беше речиси полупразен, а евидентирано е дека има 42.000 луѓе

Холандија вчера го совлада Сенегал со резултат 2:0 во првото коло на Мундијалот, а по …

Don`t copy text!