Ретка Lancia Delta се продава за неверојатни 650.000 долари

Lancia Delta Integrale е еден од најпознатите автомобили во историјата, а еден сонувач решил да го олесни, па се роди креација наречена Automobili Amos Delta Futuristica.

Еугенио Амос, основачот на Automobili Amos, го претстави автомобилот на почетокот на 2018 година и вети дека ќе произведе 20 примероци. Секој од нив има карбонска каросерија и мотор кој развива 330 КС. Оригиналната Delta Integrale имаше 197 КС, така што Amos успеа да ја зголеми моќноста со инсталирање на нов систем за довод на гориво, нов систем за издувни гасови, подобрен интеркулер и повторно мапирање на единицата ECU. Силата се испраќа на сите четири тркала преку засилен петстепен мануелен менувач со диференцијал со ограничено лизгање.

Модификациите на каросеријата не завршуваат само со карбонските панели, бидејќи Automobili Amos ги отстрани задните врати и го претвори Integrale во многу поцврст хечбек. За разлика од автомобилот првично прикажан во соопштението за печатот на Delta Futuristic, овој автомобил има детал, имено линија што се протега од носот до задниот панел. Автомобилот има бандажи EvoCorse Turbofan во боја на каросеријата, а вкупната тежина на моделот е 1.250 килограми.

Внатрешноста е обложена во црна и црвена Alcantara, педалите се алуминиумски, а тука се и спортските седишта Recaro. На возачот му е достапно копче Overboost.

Automobili Amos првично побарал околу 347.000 за автомобилот, а сега цената е речиси двојно повисока и изнесува 649.950 долари.

Претходна Швеѓанецот Сванте Паабо ја доби Нобеловата награда за медицина
Следна Слатката храна пред спиење може сериозно да влијае на квалитетот на сонот

Награден напис

Археолозите ја пронајдоа досега најстрашната гробница во Египет

Археолозите неодамна јужно од Каиро открија гробница стара 2.500 години, исполнета со бројни магични изреки …

Carlex претстави одличен рестомод проект заснован на BMW Серија 6

Полската компанија Carlex Design ќе понуди обновено и изменето издание на еден од најубавите модели …

Don`t copy text!