Ретка преработка на Mercedes SLR McLAREN која и денес изгледа одлично

И покрај дискутабилните изведби во минатото на тјунерот на ексклузивни модели Mansory, овој SLR Мекларен со фотографии е една од нивните подобри креации и се осмелуваме да кажеме дека всушност изгледа прилично добро, особено во специјалната боја на Crystal Galaxite Black Metallic.

Вообичаено нема големи интервенции на Mansory што значително ги менуваат почетните линии на каросеријата, иако некои елементи сепак се редизајнирани, како што е предниот браник од јаглеродни влакна со големи влезови за воздухот.

Специфични се и различните, поцелосни носачи на задниот дел од кровот, додаден е заден дифузер, и иако ова не е единствениот Mansory со боди кит на Renovatio, тој е еден од само неколкуте во оваа специфична боја.

Внатрешноста е рафинирана и со голем број детали карактеристични за Mansory, управувачот со рамен долен рамен дел и изобилство на алкантара кожа и детали од јаглеродни влакна.

5,4-литарскиот V8 AMG мотор со механички компресор од 617 КС беше повеќе од доволно за да го претвори Mercedes SLR McLAREN во вистински суперавтомобил, кој започна со производство во 2003 година, кога беа произведени вкупно 3.500 автомобили, 500 единици годишно. а автомобилот чинеше огромни 475.000 евра.

Се разбира, Mansory ја заокружи моќта на својата Renovatio преработка на 700 КС, што обезбедува уште подобри перформанси.

Автомобилот го продава холандскиот дилер на егзотични автомобили Баан Твенте, автомобилот досега поминал 34.350 километри и чини 290 000 евра.

Претходна Help Connect – систем за помош на мотоциклисти при сообраќајни несреќи
Следна Тркала на иднината

Награден напис

Evanescence – Bring Me To Life 

Уживајте во прекрасната музика на нашиот портал и на нашето ново интернет радио. Слушајте музика …

YouTube тестира четбот кој ќе се појавува под клиповите

Видео сервисот YouTube спроведува експеримент кој вклучува нов четбот дизајниран да им обезбеди на корисниците …

Don`t copy text!