Sexy swinger foursome in lingerie in studio

Размената на партнери како зачин на страста?

Неодамна објавеното истражување покажа дека повеќе од два милиони британски парови, без разлика дали се во врска или во брак, се обидуваат да го подобрат својот сексуален живот и да го направат повозбудлив со „swinging“, односно размена на партнери. Околу шест милиони луѓе од двата пола се подготвени да разменуваат сексуални игри со странци или парови, но без да воспостават блиски или емотивни врски. Тие би биле многу среќни да се фрлат во кревет со случајни познаници за страст и жежок секс. Според резултатите од истражувањето, најпромискуитетни во сексуалните авантури и најсклони кон тоа се возрасните жители на Манчестер. Имено, повеќе од 15 отсто од анкетираните парови признале дека редовно или повремено разменуваат партнери и тоа не само со четворица во стан, туку и на вистински свингерски забави, каде што десетици парови учествуваат во оргии. Интересно е што младите парови на возраст од 18 до 20 години и брачните двојки во триесеттите најчесто се одлучуваат за размена на партнери кога ќе почувствуваат дека сексуалниот живот им „станал здодевен“.
Истражувањето исто така покажа дека најголем пораст на свингерски парови е забележан кај младите луѓе, во нивните 20-ти и 30-ти години.

И за да откријат што ги тера младите парови да заменат партнери, истражувачите разговарале со пар кој се согласил да остане анонимен. Дваесет и девет годишната Ема Морган, по професија манекенка и дваесет и седумгодишниот Стивен Грин, електротехничар, изјавија дека се во стабилна врска веќе осум месеци. Ема има две ќерки од осум и единаесет години од претходните врски, а со Стивен оди во свингерски клуб двапати неделно, каде секој пат се среќаваат и се дружат со нови „пријатели“. Таа изјавила и дека секој нов партнер покажува нешто ново и возбудливо.

Истражувачите контактирале со психоаналитичарите и сексуалните терапевти барајќи од нив да ги споделат своите размислувања за свингирањето. Тие веруваат дека менувањето на партнерите не е реакција на чувството на досада во сексот со постојан партнер. Секој од нас понекогаш се чувствува уморен поради сексуалната монотонија и ни се чини дека промената на партнерот може да биде решение кое ќе го нахрани нашиот сексуален апетит без да ја доведе врската во прашање. На крајот на краиштата, бидејќи и двајцата го прават тоа во исто време, отворено, гледајќи се, тие се убедени дека врската нема да трпи. Сепак, не е баш така едноставно. Не смееме да заборавиме дека нашиот сексуален живот е тесно поврзан со нашите емоции. Она што може да биде безбедно и безопасно како еротска фантазија станува крајно ризично за нашата врска кога се вклучени вистински луѓе.
Судејќи според реакцијата на читателите на весникот во кој истражувачите ги презентирале овие податоци, иницијатор за размена на партнери најчесто е маж. Мажите се поспособни од жените да се впуштат во секс без емоции, но ќе реагираат многу бурно откако ќе сфатат дека нивната партнерка имала секс со друг маж.
Кога станува збор за жените, свингерското искуство може да биде двојно. Доколку се согласила на размена на партнери за да ја задоволи фантазијата на партнерот и ако сексот со непозната и се згади, после тоа ќе се чувствува валкано, навредено и разочарано, а нема да биде сигурна дали постојаниот партнер кој гледал уживал во неговиот секс. воопшто.

Меѓутоа, доколку таа се чувствувала добро и тоа го докажала со насилен оргазам, нејзиниот партнер ќе се чувствува несигурно бидејќи ќе се запраша дали задоволството било вистинско или чин. Мажите се многу ранливи ако бидат сведоци на ситуација во која можат да заклучат дека свинг партнерката предизвикала ерупција на вистински оргазам кај неговата постојана партнерка. Ваквите ситуации често резултираат со нарушени врски, скршени бракови, скршени семејства и болни спомени. Посебно голем ризик е небезбедниот свингерски секс без употреба на контрацептивни средства, кој може да доведе не само до инфекција туку и до бременост, во тој случај веднаш ќе се постави прашањето чие е детето? Совет за оние кои сакаат да почнат да се лулаат е да се запрашаат зошто? Дали е тоа затоа што вашиот сексуален живот стана монотон, досаден или незадоволувачки или затоа што целата ваша врска е нарушена? Но, ако се работи за сексуална љубопитност која се граничи со егзибиционизам, тогаш преземете го целиот ризик и обвинувајте се само себеси за можните проблеми.

Претходна Добар просек
Следна Шарл Леклер му ја даде на Ферари првата пол-позиција кај Пол Рикар од 1990 година

Награден напис

Што точно се случува со телото на човекот откако ќе умре?

Сигурно барем еднаш сте се запрашале што се случува со човечкото тело откако ќе умре? …

Rolls-Royce Cullinan од Carlex Design

Carlex Design е тјунинг компанија која главно зазема нетрадиционален пристап кон редизајнирање на луксузни и …

Забрането е копирање на текст!