Прототипот на Порше 959 има богата историја и е одлична можност за колекционерите

Еден од само 12 -те прототипови на Порше 959 се продава во Германија со само поминати 26.520 километри.

Развојот на секој нов модел бара многу време и огромна инвестиција, особено кога станува збор за автомобили со високи перформанси, како што се автомобилите на Порше. Кога моделот 959 беше во развој, Порше произведе 12 тест подтипови познати како прототипи од серијата Ф. Овие автомобили лесно се разликуваат едни од други, а еден од постојните примероци во моментов се продава на аукција.

Автомобилот е обоен во рубин црвено, што го прави уникатен, а неговата каросерија е речиси идентична со серискиот модел 959. Овој модел е направен за тестирање на електрични системи, како и за тестирање во услови на висока температура. Се користеше на американскиот западен брег и во Европа, и во тој период доби неколку различни ентериери, вклучително и едно со различни седишта.

Овој прототип е еден од неколкуте „преживеани“ единици од серијата Ф, бидејќи Порше ги уништи повеќето од 12 тест-автомобили по започнувањето на производството. Автомобилот беше увезен во САД во втората половина на 1980 -тите и беше изложен во седиштето на увозникот на Порше. Потоа беше транспортиран во Јапонија за презентации, а потоа се продаде прво во Белгија, а потоа и во Соединетите држави.

Кога станува збор за разликите помеѓу прототипот и стандардниот модел 959, прототипот нема серво волан, поклопец за резервоарот за гориво, систем за контрола на висината на возилото, потпирачи за грб на задните седишта, ретровизор на совозачката страна, аларм и друго.

Автомобилот моментално се наоѓа во Германија, има поминато 26.520 километри, а цената се добива доколку ги побарате.

Претходна На македонскиот пазар се појави HUAWEI MatePad 11
Следна Милан поднесе тужба поради расистички испади на навивачите на Лацио

Награден напис

Совети како да поминете интересно и корисно време на интернет

Интернетот е најголемиот и најбрзиот извор на информации што ни е достапен во секое време …

Поврзаност на користење канабис и шизофренија

Се проценува дека 200 милиони луѓе ширум светот користат канабис. Покрај алкохолот и тутунот, тој …

Забрането е копирање на текст!