Пропадна договорот на Усаин Болт со Central Coast Mariners

Откако во 2017 година најбрзиот човек на планетата Усаин Болт се повлече од професионалното трчање на 100 и 200 метри, кариерата му отиде во друг правец. Неговата желба да продолжи професионално како фудбалер полека се остварува. Изминатиот период беше на пробно во неколку познати фудбалски клубови, но финално се мислеше дека дефинитивно ќе игра за австралискиот клуб Central Coast Mariners. Тренираше со нив, дури и постигна 2 гола.

Но, според последните информации што се пласираа е дека Усаин Болт ја одбил понудата за потпишување професионален договор и заради тоа е отстранет од тренирањето со останатите играчи.

Mike Mulvey, тренерот на Central Coast Mariners, изјави дека не бил запознаен со информацијата дека главните од раководството на тимот воопшто понудиле договор за Болт.

Остануваат на ставот дека за да се обезбеди непречено тренирање на играчите Усаин Болт ќе биде на страна од терените. Но, како што наведоа, ако во моментов некој спонзор не се вклучи во преговорите со Болт, мала е веројатноста дека нешто ќе се смени во ситуацијата.

Претходна Штрумфовите ќе наполнат 60 години
Следна Брод од Aнтичка Грција пронајден на дното на Црното Море

Награден напис

Мундијалот заврши за дефанзивецот на Баерн

Лукас Ернандез го заврши настапот на Светското првенство во Катар, откако се здоби со повреда …

Стадион на СП со капацитет од 40.000 седишта беше речиси полупразен, а евидентирано е дека има 42.000 луѓе

Холандија вчера го совлада Сенегал со резултат 2:0 во првото коло на Мундијалот, а по …

Don`t copy text!