Продукти богати со витамин Д што што треба да ги користиме

Витаминот Ц секогаш се споменува како најважен дел од исхраната, така што витаминот Д и неговите придобивки за човечкото тело се забораваат. Иако се апсорбира од сончева светлина, сепак не се препорачува изложување на сонце во долги интервали, затоа е неопходно луѓето да го апсорбираат на други начини, а еден од нив е диета богата со витамин Д.

Everyday Health пишува дека додатоците се нешто на што повеќето луѓе се обраќаат, но истражувачите не се согласуваат дека е најздравиот начин за земање на витамин Д.

Според тоа, подолу ви донесуваме која храна е богата со витамин Д и како тие можат да ви помогнат.

Конзервирана туна

Секој знае дека се препорачува конзумирање на туна, а сега има уште една причина што го потврдува тоа. Имено, конзервираната туна содржи витамин Д, а како што е познато, можете да ја комбинирате со тестенини, да ја подготвите со зеленчук како салата или дури може да збогати и други интересни главни јадења.

Јајца

Не треба да се претера користењето на јајца поради холестеролот, но нивната умерена употреба во диетата носи со себе бројни придобивки. Некои луѓе јадат само белки од јајца, но на тој начин ја пропуштаат можноста да го внесат цинк, селен и витамин Д кои се наоѓаат во жолчките. Имајте го ова на ум кога го подготвувате омлетот следниот пат.

Сардини

Друга конзервирана риба која не е толку скапа и е многу здрава. Сардините се богати со протеини, омега-3 масни киселини, калциум и гореспоменатиот витамин Д. И тие може да се комбинираат со многу јадења, како и туната, и можат да бидат посебна состојка во рибината чорба.

Печурки

Интересно е што не сите печурки се богати со витамин Д, туку само оние кои биле третирани со голема доза на УВ светлина. Вие сигурно нема да згрешите ако вклучите некој вид печурка во вашата диета, но проверете ја декларацијата за да знаете кој вид е побогат со овој витамин.

Црвен лосос од Алјаска

Друг вид риба, која иако не е толку прифатлива како туната и сардините, носи со себе голем број на здрави состојки. Покрај витаминот Д, тука се здравите протеини и омега-3 масни киселини, што значи дека конзумирањето на оваа риба има позитивен ефект врз имунитетот, ендокриниот, пулмоналниот и кардиоваскуларниот систем. Обидете се тоа барем повремено за наведените придобивки.

Претходна Ken Block’s GYMKHANA (потсетување)
Следна Rosie Jones

Награден напис

Carlex претстави одличен рестомод проект заснован на BMW Серија 6

Полската компанија Carlex Design ќе понуди обновено и изменето издание на еден од најубавите модели …

Како Роналдо ги решава проблемите

Португалскиот фудбалер Кристијано Роналдо реши да направи нов деловен потфат купувајќи ја медиумската компанија Кофина …

Don`t copy text!