Прогласен најдобриот играч на Евробаскетот и идеалната петорка на турнирот

Шпанската кошаркарска репрезентација е новиот шампион на Европа, а избран е и идеалниот тим на Евробаскет кој ќе остане запаметен по многу добрата кошарка и многубројните изненадувања.

За најдобар играч (МВП) на турнирот е прогласен Шпанецот Вили Heрнангомез, а наградата ја доби од легендарниот Германец Дирк Новицки.

Во идеалната петорка беа: Џанис Антетокунмпо, Лоренцо Браун, Руди Гоберт, Вили Хернангомез и Денис Шродер.
Да потсетиме, во финалето на Евробаскетот во Берлин, Шпанците го совладаа францускиот тим со резултат 88:76. Третото место го освои Германија, која ја совлада Полска со резултат 82:69.

Претходна Дресот на Мајкл Џордан продаден за повеќе од 10 милиони долари
Следна Илјадници крокодили снимени на плажа во Бразил

Награден напис

НБА екипа на продажба

Професионалниот кошаркарски тим во НБА, Феникс Санс лани играше во големото финале на плеј-офот и …

Volkswagen ID Buzz Cargo ја освои наградата за комбе на годината за 2023 година

На Volkswagen ID Buzz Cargo му беше доделена престижната индустриска награда „Меѓународно комбе на годината …

Забрането е копирање на текст!