Прогласен најдобриот играч на Евробаскетот и идеалната петорка на турнирот

Шпанската кошаркарска репрезентација е новиот шампион на Европа, а избран е и идеалниот тим на Евробаскет кој ќе остане запаметен по многу добрата кошарка и многубројните изненадувања.

За најдобар играч (МВП) на турнирот е прогласен Шпанецот Вили Heрнангомез, а наградата ја доби од легендарниот Германец Дирк Новицки.

Во идеалната петорка беа: Џанис Антетокунмпо, Лоренцо Браун, Руди Гоберт, Вили Хернангомез и Денис Шродер.
Да потсетиме, во финалето на Евробаскетот во Берлин, Шпанците го совладаа францускиот тим со резултат 88:76. Третото место го освои Германија, која ја совлада Полска со резултат 82:69.

Претходна Дресот на Мајкл Џордан продаден за повеќе од 10 милиони долари
Следна Илјадници крокодили снимени на плажа во Бразил

Награден напис

Apple патентираше нова верзија на iPod

Apple неодамна поднесе барање за патент за уред многу сличен на iPod. Уредот е наменет …

Force Citiline е индиски теренец со 10 седишта

Форс Моторс е индиски производител на автомобили основан во 1958 година под името Bajaj Tempo …

Забрането е копирање на текст!