Причината поради која Герет Бејл не е миленик на Мадрид

Иако веќе 5 години игра на шпанско тло, Герет Бејл сè уште нема дадено интервју на шпански јазик. Тоа е причината поради која многу шпански навивачи му се лути и не го почитуваат многу.

Обично, фудбалерите што играат за странски тимови во текот на својот престој го совладуваат јазикот на домаќинот. Но, постојат и ретки како Герет Бејл, кој не го научил јазикот на својот домаќин. Фановите велат дека не е поентата само во давање голови за некого да го почитуваш. Совладувањето на јазикот во државата во која игра е и почитување на неговиот народ.

Дали Герет Бејл е антиталент за странски јазици или само смета дека секаде англискиот јазик треба да е јазик за комуникација, тоа го знае само тој и можеби неговата поблиска околина.

Претходна Мазда останува фокусирана на развојот на моторите со внатрешно согорување
Следна Популарната игра Fortnite на удар на огромна критика

Награден напис

Стадион на СП со капацитет од 40.000 седишта беше речиси полупразен, а евидентирано е дека има 42.000 луѓе

Холандија вчера го совлада Сенегал со резултат 2:0 во првото коло на Мундијалот, а по …

Топката со која Марадона го постигна голот со „Божјата рака“ беше продадена на аукција

На аукција во Лондон топката со која Диего Марадона го постигна познатиот гол „Божја рака“ …

Don`t copy text!