Придружи се на над 20 илјади ентузијасти во мобилна фотографија од Европа кои веќе ги доставија своите уметнички дела на Huawei Next-Image Awards 2020

Ветувачка насмевка, магично зајдисонце или шармот на градот навечер. Ако сакате да фотографирате или снимате такви уникатни моменти, придружете се на над 20 илјади европски љубители на мобилна фотографија кои веќе ги доставиле своите фотографии и видеа на Huawei Next-Image Awards 2020. Бидете препознаени од светски познатите членови на жирито, покажете им ги вашите импресивни фотографски вештини и станете најдобар од најдобрите!

Стани член на Huawei заедницата за мобилна фотографија

Уникатноста на фотографиите лежи во фактот дека тие покажуваат индивидуална перспектива за согледување на реалноста. Леќите на камерата се призма која ни овозможува да го покажеме светот околу нас на персонализиран и единствен начин. Секој фотограф има свој стил и техника на фотографирање. Но, она што сите тие имаат заедничко е страст кон естетиката и убавината. Целта на Huawei Next-Image Awards 2020 е да создаде заедница на љубители на мобилна фотографија и да го открие нивниот талент пред глобалната јавност.

Реализирајте ги вашите соништа и доставете ги вашите уметнички дела на натпреварот. На глобално ниво се доставени над 600.000 дела. Запомнете дека делата се прифаќаат до 18 часот по средноевропско време, на 31 јули! Направете уникатна фотографија или видео и натпреварувајте се со учесниците од други земји.

Следете ги советите од професионалците

Професионалната фотографија е континуиран процес на учење кој бара време, бесконечен број повторливи снимки и техничко знаење. За да бидете најдобри од најдобрите, потребна ви е постојана желба да се развиете. Кога ги подобрувате вештините, исклучително е корисно да се консултирате со луѓе со повеќе искуство, кои ќе ја разгледаат вашата работа на професионален начин и ќе ги споделат своите совети. Собирањето мислења и преземањето нови предизвици е клучно во секоја фаза, затоа што можеме да се подобриме.

Дури и ако штотуку ја започнавте вашата авантура со мобилна фотографија, преземете предизвик да ги доставите своите најдобри дела до Huawei Next-Image и да видите дали тие ќе им се допаднат на водечките и реномирани светски експерти за фотографија, заземајќи место во жирито на натпреварот. Кои се нивните совети?

 • Стив Меккари – Наградуван фото-новинар и креатор на „Авганистанска девојка“

„Важно е фотографот да работи на локација за која е заинтересиран и страствен, на одредена идеја или проект. Ако воспоставите силна емотивна врска со вашиот предмет, може да дојдете до успешен резултат“.

 • Елизавета Породина – Уметник, фотограф и клинички психолог

  „Фотографијата и психологијата не се толку далечни како што првично би можеле да помислите. Кога се практикуваат правилно, и двете дисциплини се стремат да ја откријат длабочината на нивниот предмет – тие сакаат да го проучат, опишат и целосно да го разберат уникатното однесување на протагонистот. Кога оценувам фотографија, барам едноставна изразеност на безлична композиција што ја прифаќа и се испреплетува со пораката на сликата“.
 • Рубен Крабе – Фотограф специјализиран за Природа и екстремни спортови

„Ова е редок момент во историјата. Сведоци сме на првата пандемија од пронајдокот на дигиталните фотоапарати и телефони со фотоапарати, каде што мора да дејствуваме заедно за да го зачуваме здравјето. Мислам дека сликите што ја истражуваат пандемијата и нашиот одговор ќе бидат многу интересни. Сите сме различни, но имаме слично искуство и слично секојдневно дејствување. Да се ​​долови тоа масовно однесување би било многу интересно како групен проект на Интернет. Поедноставен начин за играње со фотоапарати за време на пандемијата е макро фотографија. Може да покаже многу детали во секој дел од домот. Растенијата и храната имаат цел свет со мала текстура што вреди да се истражува“.

 • Каролина Хенке – Реномиран моден и уметнички фотограф

„Се обидувам да ја раскажам приказната преку глетките и толкувањата што се во мојата глава, за мене приказната е навистина во гледачот. Тие размислуваат и создаваат своја лична приказна со свои искуства и гледна точка на својата приказна, се надевам дека ќе ги инспирирам да го сторат тоа“.

……………………………………………………………………………..

Повеќе за Huawei Next-Image Awards 2020:

Можете да ги доставите вашите фотографии / видеа во различни категории, како што се:

 • Near Far
 • Good Night
 • Hello, Life!
 • Faces
 • Live Moments
 • Storyteller

Покрај тоа, секој учесник може да ги добие следниве награди:

 1. Гранд-При: Фотограф на годината (3 победници)
 2. 10,000 долари
 3. HUAWEI P40 Pro (8GB+256GB, рандом боја)
 4. Електронски сертификат
 5. Победници во категорија (15 победници)
 6. 1,000 долари
 7. HUAWEI P40 Pro (8GB+256GB, рандом боја)
 8. Електронски сертификат
 9. Второ место (50 победници)
 10. HUAWEI P40 Pro (8GB+256GB, рандом боја)
 11. Електронски сертификат
 12. Почесни споменувања (5 победници)
 13. HUAWEI P40 Pro (8GB+256GB, рандом боја)
 14. Електронски сертификат

За повеќе информации за HUAWEI NEXT-IMAGE 2020 и како да учествувате, посетете ја веб страната на натпреварот – https://gallery.consumer.HUAWEI.com

Претходна Тјунираниот R33 Skyline GT-R на Nissan чини 120.000 долари
Следна Camila Cabello – Havana | Gustavo Vargas Choreography

Награден напис

Carlex претстави одличен рестомод проект заснован на BMW Серија 6

Полската компанија Carlex Design ќе понуди обновено и изменето издание на еден од најубавите модели …

Како Роналдо ги решава проблемите

Португалскиот фудбалер Кристијано Роналдо реши да направи нов деловен потфат купувајќи ја медиумската компанија Кофина …

Don`t copy text!