Претставен најмоќниот Volkswagen Golf во историјата

Новиот VW Golf R продолжува да се напојува со дволитарски четирицилиндричен турбо бензинец кој во овој случај развива 320 коњски сили.

Во Волфсбург не губат време, па така, осмата генерација на Golf сега може да се купи во „најжешката“ верзија со буквата Р. Зад споменатата ознака во овој случај се крие најмоќниот Golf досега, чиј дволитарски четирицилиндричен турбо бензинец развива 320 КС. и 420 Nm максимален вртежен момент.

Супербрзиот 7-степен автоматски менувач (DSG) пренесува моќност на двете оски, а 320 „коњски сили“ се доволни за најновиот R да достигне „стотка“ за 4,8 секунди и да развие 264 км на час.

Во одделот каде се задолжени за најбрзиот Golf, веруваат дека повеќето клиенти ќе се одлучат за опционалниот пакет „R Performance“, кој вклучува активен заден диференцијал и дополнителна „специјална“ програма за работа чии поставки се оптимизирани за познатиот германски Нирбургринг Нордшлајфе. Golf R веќе го покажа својот потенцијал, бидејќи рикаше низ „зелениот пекол“ 17 секунди побрзо од претходникот.

На списокот со опции е и системот за издувни гасови од полиците на словенечката компанија Акраповиќ, кој се грижи за соодветната звучна сцена и дополнително ја намалува тежината на автомобилите со 19-инчни алуминиумски тркала „високи перформанси“ гуми од горниот дел на понудата на Michelin, а вреди да се спомене дека новиот Golf R во споредба со стандардниот Golf VIII поблиску до земјата за 20 милиметри.

Претходна Virgin Hyperloop го изврши првото тест возење со патници
Следна Дури третина од Американците фантазираат за сексуално отворена врска

Награден напис

Археолозите ја пронајдоа досега најстрашната гробница во Египет

Археолозите неодамна јужно од Каиро открија гробница стара 2.500 години, исполнета со бројни магични изреки …

Carlex претстави одличен рестомод проект заснован на BMW Серија 6

Полската компанија Carlex Design ќе понуди обновено и изменето издание на еден од најубавите модели …

Don`t copy text!