Претставено уникатното издание на Aston Martin DBX Bowmore

Aston Martin, во соработка со дестилеријата за виски Bowmore, создаде ексклузивна верзија на СУВ моделот DBX, наречена Bowmore Edition.

Ексклузивниот DBX му оддава почит на вискито Bowmore Scotch, а производството ќе биде ограничено на само 18 примероци, од кои секоја ќе чини 219.950 фунти. Првите испораки се очекуваат на крајот на следната година.

Козметичките промени во однос на стандардниот DBX вклучуваат опционални црни шепа на сопирачките, потемни алуминиумски тркала и нови влошки во боја на бакар на страните на возилото. Телото е обоено во единствена боја наречена Bowmore blue.

Внатрешноста претрпе низа естетски промени инспирирани од дестилеријата, контролната табла и централната конзола содржат детали со бакарна фолија, додека држачите за чаши и скалите се направени од рециклиран бакар.

Опции за тапацир, Обсидијан и комбинација на Копер Тан и Обсидијан се исто така достапни. Клиентите, исто така, добиваат голем број специфични додатоци кои добро се вклопуваат во автомобилот, како што се ќебе за излет и кожна торба.

Секој клиент ќе добие покана за патување низ Шкотска, а вклучена е и посета на дестилеријата Bowmore каде ќе имаат можност да пробаат 39-годишно виски.

Како и стандардниот DBX, Bowmore Edition се напојува со 4,0-литарски V8 твин-турбо мотор кој развива 542 КС и 700 Nm вртежен момент. Оваа моќ е доволна за забрзување од 0 до 100 км на час за 4,5 секунди и за постигнување на максимална брзина од 291 км на час. Моторот е спарен со деветстепен автоматски менувач, а силата се пренесува на сите четири тркала.

Претходна Eminem & 2Pac – Come Back
Следна Uber го продаде одделот за летачко такси на Joby Aviation

Награден напис

Evanescence – Bring Me To Life 

Уживајте во прекрасната музика на нашиот портал и на нашето ново интернет радио. Слушајте музика …

YouTube тестира четбот кој ќе се појавува под клиповите

Видео сервисот YouTube спроведува експеримент кој вклучува нов четбот дизајниран да им обезбеди на корисниците …

Don`t copy text!