Прекумерното консумирање на одредени пијалоци го зголемува ризикот од срцев удар

Апсолутно е неопходно добро да се грижите за своето срце ако сакате да живеете долг и здрав живот. Иако не постои гаранција дека во одреден момент нема да доживеете срцев удар, постојат промени во животниот стил што можете да ги направите за да го намалите тој ризик.

Срцев удар се јавува кога протокот на крв во срцето е блокиран. Причината за оваа блокада е првенствено таложење на масни наслаги кои вклучуваат штетни холестерол. Оваа акумулација е позната како атеросклероза и може да предизвика стеснување на вашите артерии, што на крајот го отежнува протокот на крв.

Една компонента која игра огромна улога во целокупното здравје на срцето е исхраната и која вклучува пијалоци. Кога станува збор за исхраната, честопати не размислуваме за нештата што ги пиеме колку што ги јадеме.

Ова се пет пијалоци што треба да ги избегнувате или барем да ги пиете умерено за да го одржите вашето срце здраво.

Газирани пијалоци

„Истражувањето покажа дека зашеќерените пијалоци можат да го зголемат ризикот од срцеви заболувања, кои се водечка причина за срцев удар“, вели Седрина Калдер, докторка од Нешвил.

Една неодамнешна студија покажа дека луѓето кои пијат повеќе од 35 ml газиран пијалок дневно имаат абнормални нивоа на масти во крвта што го зголемуваат ризикот од срцеви заболувања.

Ограничувањето на потрошувачката на газирани пијалоци, како и други засладени пијалоци, може да биде пресудно за здравјето на срцето.

Кофеинот

Иако е докажано дека пиењето една шолја кафе дневно го намалува ризикот од срцева слабост, премногу кофеин е штетен за срцето.

Една неодамнешна студија покажа дека луѓето кои пијат шест шолји кафе на ден или повеќе може да ги зголемат мастите пронајдени во крвта, што може да го зголеми ризикот од срцеви заболувања.

Енергетски пијалоци

„Енергетските пијалоци можат да го зголемат ризикот од срцеви заболувања со тоа што го зголемуваат крвниот притисок и предизвикуваат абнормален срцев ритам“, вели Калдер.

Значи, ако мислевте дека овие пијалоци само ви дадоа брз енергетски поттик, знајте дека тоа не мора да е точно

Алкохол

Оние кои пијат алкохол имаат поголем ризик да развијат проблеми со срцето од оние кои не пијат. Прекумерното консумирање алкохол може да доведе до многу здравствени проблеми, а еден од нив се проблеми со срцето. Истражувањата покажаа дека жените кои редовно пијат алкохол се изложени на многу поголем ризик од развој на срцеви заболувања отколку мажите.

Милкшејк

Две компоненти на овие пенливи напитоци ги прават опасни за срцето – шеќерот и заситените масти.

„Некои истражувања дури сугерираат дека само еден оброк со многу маснотии може да предизвика срцеви заболувања кај некои луѓе“, вели Калдер.

Можеби треба да размислите повторно да посегнете по милкшејк следниот пат кога ќе посакате, дури и ако тоа е само еден вид неделно уживање.

Претходна Кина тврди дека го решила проблемот со зависноста на младите од гејмингот
Следна BMW 3.0 CSL: Бетмобил за 21 век

Награден напис

Римац Невера постави нов брзински рекорд за возење во рикверц!

Откако последователно соборуваше светски рекорди, Римац Невера сега почна да се менува. Хиперавтомобилот Rimac Nevera, …

Првите снимки на универзумот од европскиот вселенски телескоп Еуклид

Европскиот вселенски телескоп Еуклид денеска ги објави своите први снимки, откривајќи блескава маглина во облик …

Don`t copy text!