Прекумерниот внес на протеини може да предизвика сериозни здравствени проблеми

Протеините се суштински дел од здравата исхрана. Тие помагаат во градењето и обновувањето на мускулите, органите и коските. Исхраната богата со протеини, исто така, се покажа како корисна за намалување на телесните маснотии, губење на тежината, полесно постигнување и одржување на ситост и градење и одржување на мускулната маса.

Сепак, високо протеинските диети се исто така поврзани со неколку ризици кои се важни за разбирање. Експертите за исхрана не препорачуваат надминување на препорачаната дневна количина.

Кога пресметувате колку вкупен протеин моментално јадете или треба да јадете, земете ги во предвид протеинот од вашата исхрана, но не ги игнорирајте протеините од суплементите што ги земате.

Конзумирањето големи количини на која било хранлива материја во текот на долг временски период обично носи својствени ризици, а истото важи и за протеините. Според истражувањата, прекумерното консумирање може да доведе до зголемен ризик од одредени здравствени компликации.

Зголемување на телесната тежина

Високо-протеинските диети може да промовираат губење на тежината, но овој вид на губење на тежината може да биде само краткорочен. Вишокот консумиран протеин обично се складира како маснотии, додека вишокот амино киселини се излачуваат. Ова може да доведе до зголемување на телесната тежина со текот на времето, особено ако трошите премногу калории со зголемување на внесот на протеини.

Студија од 2016 година покажа дека зголемувањето на телесната тежина е значително поврзано со диетите каде што протеините ги заменуваат јаглехидратите, но не и кога тие ги заменуваат мастите.

Лош здив

Јадењето големи количини на протеини може да доведе до лош здив, особено ако го ограничите внесот на јаглени хидрати. Со четкање и миење со конец заби нема да се ослободите од лошиот здив. Најдобро е да го зголемите внесот на вода, почесто да ги четкате забите и да џвакате гуми за џвакање за да ублажите дел од овој ефект.

Запек

44 проценти од учесниците во една студија на оваа тема изјавиле дека страдаат од запек. Високо-протеинските диети кои го ограничуваат внесот на јаглени хидрати обично имаат малку влакна. Зголемувањето на внесот на вода и влакна може да спречи запек.

Дијареа

Јадењето премногу млечни или преработена храна, заедно со недостаток на влакна, може да предизвика дијареа. Ова е особено можно ако сте нетолерантни на лактоза или ако консумирате извори на протеини како што се пржена храна богата со протеини како црвено месо, риба или живина.

Оштетување на бубрезите

Иако нема големи студии кои го поврзуваат високиот внес на протеини со оштетување на бубрезите кај здрави индивидуи, вишокот на протеини може да предизвика оштетување кај луѓето со веќе постоечка бубрежна болест. Ова се случува поради вишокот на азот кој се наоѓа во амино киселините кои ги сочинуваат протеините. Оштетените бубрези мора да работат понапорно за да се ослободат од вишокот азот и отпадните производи од варењето на протеините.

Срцева болест

Конзумирањето на големи количини црвено месо и полномасни млечни производи како дел од исхраната богата со протеини може да доведе до срцеви заболувања.

Недостаток на калциум

Исхраната богата со протеини и месо може да предизвика губење на калциум во телото. Понекогаш се поврзува со остеопороза и лошо здравје на коските. Преглед на студии од 2013 година откри поврзаност помеѓу консумирањето големи количини на протеини и лошото здравје на коските. Сепак, друг преглед од 2013 година покажа дека ефектот на протеинот врз здравјето на коските е неубедлив. Потребни се дополнителни истражувања за да се прошират и заклучат овие наоди.

Кога да одите на лекар

Важно е да ги земете предвид ризиците пред да започнете диета богата со протеини за да одредите дали е соодветна за вас или не. Секогаш разговарајте со вашиот лекар пред да започнете нова диета, особено ако имате какви било здравствени проблеми.

Вашиот лекар и диететичар може да ви помогнат да ги одмерите добрите и лошите страни на високо-протеинската диета врз основа на вашите индивидуални потреби.

Претходна Наташа Беквалац и Сара Џо позираа голи и го поддржаа одржувањето на Европрајд во Белград
Следна Ash – Mosaïque (Live at The Pyramids)

Награден напис

Римац Невера постави нов брзински рекорд за возење во рикверц!

Откако последователно соборуваше светски рекорди, Римац Невера сега почна да се менува. Хиперавтомобилот Rimac Nevera, …

Првите снимки на универзумот од европскиот вселенски телескоп Еуклид

Европскиот вселенски телескоп Еуклид денеска ги објави своите први снимки, откривајќи блескава маглина во облик …

Don`t copy text!