Презентирана листата на кандидати за светски автомобил на годината

За време на Саемот на автомобили во Франкфурт, жирито ја објави листата на светски автомобил на годината во неколку категории, а победникот ќе биде избран во април следната година.

Објавени се листи со кандидати за автомобил на годината во повеќе категории:

  • 2020 World Car of The Year (Cadillac CT4, DS DS 3 Crossback/Etense, DS DS 7 Crossback/Etense, Ford Escape/Kuga, Ford Explorer, Hyundai Palisade, Hyundai Sonata, Hyundai Venue, Kia Seltos, Kia Soul EV, Kia Telluride, Land Rover Range Rover Evoque, Mazda CX-30, Mazda3, Mercedes AMG A35/45, Mercedes AMG CLA35/45, Mercedes-Benz CLA, Mercedes-Benz GLB, MINI Cooper SE, Opel/Vauxhall Corsa, Peugeot 2008, Peugeot 208k Renault Captur, Renault Clio, Renault ZOE R135, SEAT Tarraco, Škoda Kamiq, Škoda Scala, SsangYong Korando, Volkswagen Golf, Volkswagen T-Cross)
  • World Performance Car of The Year (Alpine A110S, Audi RS 6 Avant, Audi RS 7 Sportback, Audi S8, Audi SQ8, BMW M8 Coupé, BMW Z4, Mercedes-AMG A35/45, Mercedes-AMG CLA35/45, Porsche 718 Spyder/Cayman GT4, Porsche 911, Porsche Taycan, Toyota GR Supra)
  • World Luxury Car of The Year (BMW Serija 7, BMW X5, BMW X7, BMW Z4, Cadillac CT5, Cadillac XT6, Mercedes-Benz EQC, Mercedes-Benz GLE, Mercedes-Benz GLS, Porsche 911, Porsche Taycan, Toyota GR Supra)
  • World Urban Car of The Year (Kia Soul EV, Mini Cooper SE Electric, Opel/Vauxhall Corsa, Peugeot 208, Renault Clio, Renault Zoe R135, Volkswagen T-Cross)

Минатата година Jaguar I-pace стана првиот автомобил кој освои три светски награди: доби награда за светски автомобил на годината, за најдобар дизајн и за најдобар “зелен” автомобил на годината. Наградата за најдобар градски автомобил ја доби Suzuki Jimny, за најдобар луксузен автомобил беше прогласен Audi A7, додека автомобил со најдобри перформанси беше McLaren 720 S.

Претходна Emily Sears
Следна Сексуално преносливи болести, нивни симптоми и кои од нив барaат итна посета на лекар

Награден напис

Маестралниот Верстапен славеше во Мајами

Холандскиот возач Макс Верстапен славеше на Големата награда на Мајами во петтата трка од сезоната …

Audi RS7 од Power Division забрзува подобро од Veyron

Сегашниот Audi RS7 Sportback послужи како основа за еден од последните екстремни проекти на полската …

Don`t copy text!