Првите детали од концептот Experimental на Opel

Откако минатата недела откри дека претстојниот концепт автомобил ќе се вика Opel Experimental, германската марка сега го понуди првиот поглед на дизајнерското студио со откривање на првите слики од возилото.

Фотографиите ја откриваат прецизноста и големото внимание на деталите на Opel Experimental моделот, кој ќе ја покаже иднината на Opel со потехничка и екстремна интерпретација на смелата и беспрекорна дизајнерска филозофија.

„Opel Experimental го означува почетокот на новото поглавје за нашиот бренд. Дизајниран е да обезбеди опиплива визија за насоката во која се движи марката Opel. Останете во тек бидејќи наскоро ќе откриеме нови детали“, рече извршниот директор на Opel, Флоријан Хуетл.

Еден од највпечатливите детали што може да се види на сликите е развојот на Opel Compass, како главен елемент на дизајнерската филозофија на Opel. Нов осветлен гром се наоѓа во центарот на компасот во новата верзија на Opel Visor, карактеристичниот преден дел на автомобилите на Opel. Опкружен е со продолжено препознатливо крило на хоризонталната оска, додека осветлениот централен набор го подобрува драматичниот изглед. Карактеристичната графика на црвено светло на усогласената површина на каросеријата без непотребни затворени линии укажува на повторување на компасот на задниот дел на Opel Experimental.

Аеродинамичната ефикасност долго време е заштитен знак на автомобилите на Opel, а дизајнот на тркалата кои потсетуваат на сечилата на пропелерот сугерира дека и Opel Experimental ќе оди во таа насока. Футуристичките детали продолжуваат во внатрешноста со профилирана структура на седиштата што навестува заштеда на ресурси и одржлив пристап кон ергономските седишта типични за Opel.

Opel Experimental ќе ја има својата светска премиера на овогодинешниот саем IAA Mobility во Минхен, кој ќе се одржи од 5 до 10 септември 2023 година.

Претходна Оптичка илузија која ви открива дали сте романтични или склони кон изневерување
Следна Honor Magic V2 е најтенкиот телефон на преклопување во светот

Награден напис

Археолозите ја пронајдоа досега најстрашната гробница во Египет

Археолозите неодамна јужно од Каиро открија гробница стара 2.500 години, исполнета со бројни магични изреки …

Carlex претстави одличен рестомод проект заснован на BMW Серија 6

Полската компанија Carlex Design ќе понуди обновено и изменето издание на еден од најубавите модели …

Don`t copy text!