Првиот виртуелен концерт преку Fortnite

DJ Marshmello, како што го викаат Christopher Comstock, е првиот музичар што направил концерт во мегаиграта Fortnite и на него присуствувале 10 милиони верни играчи.
Концертот е одржан на бината на Pleasant Park која била видлива за играчите неколку дена, а скиновите и додатоците во ликот на DJ Marshmello го најавувале претстојниот спектакл цела недела.
Освен креаторите на Fortnite, за присуството на играчите и гледачите на виртуелниот концерт изненаден е и самиот DJ Marshmello.
Иако на почетокот се мислело дека виртуелниот концерт е составен само од ботови, DJ Marshmello изјави и покажа дека се работи за концерт во живо реализиран со техничка помош од Epic Games.

“Испишавме историја. Ова е првиот виртуелен концерт со милиони посетители. Ова е лудило и им благодарам на Epic Games”, напишал музичарот во својот твит.

Концертот беше направен перфектно, исполнет со светлосни ефекти, холограми, добра забава, а десетминутното видео е аплоудувано на YouTube.
Погледнете видеото од концертот и уживајте.

Претходна Хибриден автомобил од милион евра на Koenigsegg
Следна НАСА реши да истражува мистериозен остров

Награден напис

Во американските болници, Гугл тестира медицински четбот со вештачка интелигенција

Според The Wall Street Journal, Google веќе ја тестира својата технологија за разговор со вештачка …

Мета подготвува ривал на Твитер

Мета го претстави својот претстоен ривал на Твитер на своите вработени, а изгледот на апликацијата …

Don`t copy text!