По 40 години НБА повеќе нема да користи Спалдинг топки

НБА ретко менува опрема, а во скоро 75 години од историјата лигата ја смени топката само четири пати. По 1983 година, во НБА нема да игра со топката на Спалдинг.

Промената на опремата не секогаш се добиваше одобрение од кошаркарите. Така, НБА лигата се префрли од кожна на синтетичка топка во 2006 година, но играчите беа толку несреќни што лигата мораше да ја врати старата топка.

НБА лигата најави нова промена. Од сезоната 2021/2022 годин, НБА лигата ќе користи топки на Вилсон. Лигата објави дека следната топка ќе биде направена со исти спецификации како и сегашната, а тоа секако е добра вест за играчите.

НБА лигата користеше Вилсон топка од 1959 до 1983 година, а лигата по договорот за соработка рече дека ова е „враќање во корените“.

Спалдинг ја направи првата кошаркарска топка кон крајот на 19 век.

Претходна Sean Paul – Get Busy/Like Glue
Следна Оваа година Корвета нема да се натпреварува на ЛеМан трката

Награден напис

Археолозите ја пронајдоа досега најстрашната гробница во Египет

Археолозите неодамна јужно од Каиро открија гробница стара 2.500 години, исполнета со бројни магични изреки …

Carlex претстави одличен рестомод проект заснован на BMW Серија 6

Полската компанија Carlex Design ќе понуди обновено и изменето издание на еден од најубавите модели …

Don`t copy text!