По 14 години, италијанската Серија А беше прогласена за најдобра фудбалска лига во светот

Меѓународниот институт за историја и статистика на фудбалот (ИФФХС) ја избра италијанската Серија А за најдобра лига во светот во 2020 година.

Ова е прв пат по 14 години италијанското фудбалско првенство да го добие ова признание, и тој факт јасно објаснува какво е неговото ниво во последните години. Помеѓу 1991 и 2006 година, Италија доминираше на овој избор со дури десет награди, пред Англија и Шпанија да поведат.

Серија А и натаму беше најдобра минатата година со 1026 бода, пред англискиот премиерлигаш со 1003 бода. На третото место е Бразилеирао – најдобриот шампионат во Јужна Америка со 964 бода, десет повеќе од шпанската Ла Лига, која е на четвртото место. Германската Бундес лига е рангирана на петтото место, а во топ 10 се и шампионите на Португалија, Франција, Парагвај, Аргентина и Еквадор.

Италијанското Калчо на тој начин продолжува да напредува и уште еднаш го привлекува вниманието на љубителите на фудбалот. Натпреварот претрпе одредена трансформација во последните неколку години, како на институционално, така и на спортско ниво.

Се игра сè повозбудлив фудбал, а со многу играчи, Серија А е повторно атрактивна дестинација.

ИФФХС ги избира најдобрите лиги во светот од 1991 година, а клучните параметри што се земаат предвид се статистиките и успесите на играчите и тимовите, особено во меѓународните клупски натпреварувања.

Претходна Тојота произведе автономна Супра која може самостојно да дрифта
Следна Римскиот Пантеон е најстарата зграда во светот што сеуште се користи по 2.000 години

Награден напис

Леклер ја освои пол-позицијата пред утрешната трка во Монако и погоди во ѕид

Возачот на Ферари, Чарлс Леклерк ја освои пол-позицијата пред утрешната трка за Големата награда на …

Шест фитнес митови кои го успоруваат слабеењето

Губењето тежина и маснотии е доволно предизвикувачки процес и без митови и дезинформации што дополнително …

Забрането е копирање на текст!